Zabawki rzeczywiste i wirtualne

Bawią się nimi dzieci, ale też ich niby tak poważnym, dojrzałym rodzicom potrafią dostarczyć mnóstwo radości. Rozwijanie wyobraźni, poprawa zdolności manualnych, pouczająca odskocznia od brutalnych realiów współczesności - te i wiele innych “cudownych mocy” posiadają klasyczne, jak i nowoczesne zabawki.

Wspaniałą kolekcję laleczek, kolejek, samochodzików pluszaków, modeli do składania/sklejania, klocków i podobnych rzeczy, posiada Miejskie Muzeum Zabawek. Karpacz w 1994 roku otrzymał od Henryka Tomaszewskiego w darowiźnie ponad 2,5tys. eksponatów. Od momentu przeniesienia instytucji do nowej siedziby - wyremontowanego dawnego dworca kolejowego - organizowane są tutaj również wernisaże i warsztaty artystyczne.

Wracając jednak do meritum - Karpacz może się poszczycić dwoma stałymi wystawami, w których główną rolę odgrywają kultowe dla wielu pokoleń klocki LEGO. Obie posiadają w swoich zbiorach gotowe zestawy, jak i szereg oryginalnych konstrukcji: odwzorowane rzeczywiste (oraz filmowe) budowle czy postacie, których wykonanie pochłonęło dziesiątki tysięcy drobnych elementów. Zarówno Interaktywna Wystawa Klocków LEGO, jak też Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO pozwalają gościom na samodzielną zabawę w odosobnionym kąciku.

Podobny atut udostępnienia zwiedzającym sekcji rozrywkowej ma również karpackie Muzeum Konsol Gier Video. Warto samodzielnie przekonać się, jak długą drogę przebyły zabawy w wirtualnych światach - od niewinnych igraszek do jednej z najbardziej dochodowych gałęzi światowego przemysłu rozrywkowego. Naturalnie muzeum koncentruje się bardziej na maszynach z zamierzchłej przeszłości.

Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij