Pierwsze złoto olimpijskie w karpackim Muzeum Sportu

Śmiało można stwierdzić, że to zdecydowanie najcenniejszy spośród wszystkich przedmiotów, jakie eksponowane są na wystawach Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Medal za zwycięstwo w najbardziej prestiżowej, największej imprezie sportowej na świecie przekazała Renata Mauer-Różańska, wybitna reprezentantka Polski w konkurencjach strzeleckich.

Do Karpacza trafił drugi ze złotych krążków olimpijskich, jakie wywalczyła nasza strzelczyni wyborowa. Chodzi o trofeum z igrzysk olimpijskich w Sydney z 2000 roku, za najlepszy wynik w strzelaniu z karabinu sportowego w trzech postawach*. Warto jeszcze przypomnieć, że cztery lata wcześniej - na olimpijskich arenach w Atlancie - w tej samej konkurencji Renata Mauer wystrzelała brązowy medal, a w karabinie pneumatycznym złoto.

Uroczyste odsłonięcie nowej gabloty miało miejsce w trakcie tegorocznych “Dni Olimpijczyka” w Karpaczu, w trakcie długiego weekendu na początku maja. Renata Mauer-Różańska przekazała do muzeum nie tylko wspomniany złoty medal olimpijski, ale też 72 inne cenne trofea: z Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy, zawodów Pucharu Świata, Mistrzostw Polski i innych ważnych imprez sportowych.

W tym samym czasie do Muzeum Sportu i Turystyki trafiły inne, interesujące eksponaty. Na szczególną uwagę zasługuje pamiątkowy medal za uczestnictwo w VIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Squaw Valley 1960 - dzięki darowiźnie pana Józefa Piotrowskiego (który nabył rzeczony krążek w Niemczech na aukcji) placówka z Karpacza posiada w swoich zbiorach wszystkie tego rodzaju wspominkowe medale, jakie otrzymywali uczestnicy zimowych igrzysk od Sankt Moritz 1928 do Soczi 2014. Co najmniej równie wartościowy, co skompletowana kolekcja, jest krążek z pierwszych nowożytnych igrzysk, które zorganizowano w 1896 r. w Atenach.

Obok bezcennych medali, odwiedzający Muzeum Sportu w Karpaczu po Dniach Olimpijczyka 2017 mogą podziwiać również czasową wystawę poświęconą Europejskim Igrzyskom Baku 2015, przygotowaną przez Polski Komitet Olimpijski.


* wierna replika tego medalu, wraz z autografem Renaty Mauer-Różańskiej, znajduje się w Alei Gwiazd Sportu w Dziwnowie.

Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij