Zamek Bolczów

Zamek Bolczów to twierdza powstała w 1375 roku, za sprawą dworzaninowi księcia Bolka II z rodu Bolczów, w paśmie górskim Sudetów - Rudawach Janowickich. Dziś ruiny zamku przynależą do niewielkiej miejscowości Janowice Wielkie. Zamek był i jest o tyle wyjątkowy, że posiadał fragmenty naturalnych, skalnych ścian.

Zamek zniszczyły walki podczas bitwy wrocławskich i świdnickich mieszczan i husytów, w XV wieku. Odbudowy dokonał dopiero w latach 1517-1518 Hans Dippold von Burghaus, budując dziedziniec, wieżę obronną i strzelnice. W kolejnych latach stworzono kamienny mur, basteję, fosę, a mury wyposażono w kolejne strzelnice. W latach 1537-1543, twierdza należała do dworzanina i sekretarza króla Zygmunta Starego - Justusa Decjusza z Krakowa. Kolejne prace budowlane i remontowe nastąpiły na zamku wskutek działań militarnych wojny trzydziestoletniej.

W 1645 r. Bolczów podpalili Szwedzi, wycofując się z tamtych terenów w grudniu tegoż roku i pozostawiając zamek w ruinie, którą zajęto się ponownie dopiero w 1848 roku, z inicjatywy hrabiego Stolberg-Wernigerode. Zorganizowano w nim nawet wówczas niewielką gospodę, która po wojnie stała się schroniskiem turystycznym, opuszczonym i zdewastowanym w kolejnych latach.

Dziś ruiny zamku podlegają Lasom Państwowym i oddane zostały do użytkowania Stowarzyszeniu „Mieszkańcy Gminie” z Mniszkowa. Zamek jest również częścią Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Pozostałości po warowni wybudowanej pod koniec XIV wieku dla panującego w regionie księcia Bolka II. W jakiejś części zachowały się wszystkie typowe dla obronnej twierdzy elementy konstrukcji. Współcześnie Zamek Bolczów współtworzy Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej, administracyjnie leży na terenie Janowic Wielkich. Opiekują się nim Lasy Państwowe.

LINK DO PANORAMY
Zamek Bolczów adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Zamek Bolczów, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Zamek Bolczów.
  • 58-520 Janowice Wielkie
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Zamek Bolczów opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij