Zalew Sosnówka

Sztuczny Zalew Sosnówka jest zbiornikiem retencyjno-wodociągowym i znajduje się w gminie Podgórzyn, pomiędzy Sosnówką a Marczycami, kilka kilometrów od granicy z Jelenią Górą. Południową granicę wyznacza brzeg zbiornika dochodzący do podnóży Pogórza Karkonoskiego. Od północy granica przebiega wzdłuż szosy, pomiędzy Podgórzynem a Sosnówką. Zachodnia i północno-zachodnia część zalewu Sosnówka zamknięta jest wałami ziemnymi oraz betonową tamą.

Najwyższy punkt wałów sięga 370 m. Wypełniony wodą zbiornik ma ok. 145-170 ha powierzchni i mieści do 14 mln m3 wody. Długość zalewu wynosi 1,2 km, natomiast szerokość 1km. Zbiornik ma słabo rozwiniętą linię brzegową i jest w kształcie owalu. Zlewnię własną zbiornika tworzy potok Czerwonka z dopływami Sośniak i Sosnówka - jako prawobrzeżny dopływ potoku Sośniak.

Budowa Zalewu Sosnówka trwała od 1986 do 2001 roku.

To przepiękne i malownicze miejsce nie jest co prawda udostępnione w celach rekreacyjnych, jednak w jego pobliżu można "pstryknąć" kilka naprawdę świetnych ujęć aparatem fotograficznym.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Nie tylko natura jest w stanie wykreować urocze, bardzo fotogeniczne zakątki. Argumentem na potwierdzenie tej tezy może być sztuczny zalew w gminie Podgórzyn, powstały pomiędzy Marczycami i Sosnówką. Zbiornik o powierzchni tafli wody 145-170 hektarów, powstawał w latach 1986-2001. Jedyny minus - jak na razie nie posiada infrastruktury i możliwości rekreacyjnych.

Zalew Sosnówka adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Zalew Sosnówka, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Zalew Sosnówka.
  • 58-564 Sosnówka k/Karpacza
  • 14500
  • 1200
  • 1000
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Zalew Sosnówka opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij