Szlak Śląską Drogą na Śnieżkę

Trasa: Karpacz Biały Jar PKS (710 m n.p.m.) - Rozdroże Łomnickie - Biały Jar - Kopa - schronisko Dom Śląski - Śnieżka (1602 m n.p.m.).

Szlaki: czerwony, czarny / Czas przejścia: tam - ok. 2,30-2,45 godz.; z powrotem - ok. 1,20-1,35 godz. / Różnica poziomów: 892 metry / Punkty GOT: 17/8 punktów.

Karpacz Biały Jar jest to rondo nad rzeką Łomnicą, z węzłem szlaków turystycznych. Mieści się tu dawny Hotel Turistenheim - Alex Rischke powstały w latach dwudziestych XX wieku. Obecnie pełni funkcję rezydencji Biały Jar. Za rzeką jest już Karpacz Górny (d. Bierutowice).

Od węzła kierujemy się w górę szlakiem czarnym wraz z innymi szlakami (żółty, zielony, czarny) szeroką drogą. Po pewnym czasie natrafiamy na krótki, wąski odcinek, którym dochodzimydo Rozdroża Łomnickiego. Z niego, w dole po prawej stronie można zobaczyć jaskrawozielony zbiornik wodny. Jest on niezbędny do utrzymania sztucznego naśnieżania kompleksu narciarskiego „Śnieżka”. Przechodzimy przez drogę asfaltową obok bud handlowych i wchodzimy do Karkonoskiego Parku Narodowego. Wstęp płatny w kasie po prawej stronie.

Po przekroczeniu bramy parku po prawej stronie w dole Dziki Wodospad na Łomnicy, a nieco wyżej dolna stacja Miejskiej Kolei Linowej na Kopę.

Kierujemy się szlakiem czarnym w górę. Po kilkunastu minutach dochodzimy do skrzyżowania z trasą narciarską Złotówka i widocznym w oddali wyciągiem Grosik. Stromą, kamienistą drogą, częściowo ocienioną, dochodzimy po kilkudziesięciu minutach do rozwidlenia dwóch dróg. Prosto prowadzi dawniej śmiertelny dla wielu osób szlak (obecnie zakaz wstępu), my zaś idziemy w lewo, coraz bardziej stromo, do węzła szlaków, niszy zwanej Białym Jarem. W prawo wiedzie szlak żółty do schroniska Strzecha Akademicka, zamknięty w okresie zimowym i wczesnowiosennym z powodu zagrożenia lawinowego. My zaś dalej kierujemy się czarnym szlakiem tzw. Śląską Drogą.

Biały Jar jest niszą niwialną będącą zaczątkiem kotła polodowcowego. Występują tu bogate zespoły ziołorośli, poprzetykane płatami kosodrzewiny i skarłowaciałego świerka. W średniowieczu poszukiwano tu złoto, a w XIX w. wydobywano galenę (siarczek ołowiu) w 2 szybach górniczych. 20 marca 1968 roku miało miejsce w Białym Jarze najtragiczniejsze zdarzenie w polskich górach. Lawina śnieżna o długości ok. 600 m, szerokości 80 m i grubości 12 m, zasypała grupę turystów (w większości radzieckich) idących wzdłuż Złotego Potoku dołem niszy. Zginęło 19 osób. Śląska Droga to były tor saneczkowy zbudowany w 1924 roku, a w okresie letnim doskonały szlak na Śnieżkę. Niemal na całej długości jest silnie nachylona.

Po kilkunastu minutach, gdy po stronie lewej skończy się piętro regla górnego i świerki są już karłowate, należy się odwrócić, gdyż widok należy do ładniejszych na trasie. Pod nami rozpościera się rozległa Polana Złotówka ze schroniskiem Strzecha Akademicka, a nieco dalej kotły Małego i Wielkiego Stawu. Wkrótce osiągamy górną stacje kolejki krzesełkowej z Karpacza. Mijamy zabudowania z lewej strony i w miarę płaskim odcinkiem z widokiem na Śnieżkę dochodzimy do Równi pod Śnieżką ze schroniskiem Dom Śląski.

Od schroniska kierujemy się w lewo szlakiem czerwonym przechodząc przez Przełęcz pod Śnieżką(1394 m n.p.m.). Na rozwidleniu szlaków skręcamy w prawo uważnie patrząc pod nogi. Na przerwy dobrymi miejscami są 2 platformy widokowe.

Wyżej wypada stanąć przy krzyżu upamiętniającym śmierć 2 czeskich ratowników, Jana Messnera i Stefana Spusty w czasie akcji ratunkowej 16.01.1975 w Kotle Łomniczki.

Po stromej wspinaczce kamienistym szlakiem zdobywamy Śnieżkę osiągając wysokość 1602 m n.p.m. Jeśli od wyjścia minęło 2,45 godziny, to mieliśmy odpowiednie tempo, a jeśli dłużej zdobywaliśmy szczyt, to jeszcze lepiej, bo idąc wolniej więcej można zobaczyć.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię
Szlak Śląską Drogą na Śnieżkę adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Szlak Śląską Drogą na Śnieżkę, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Szlak Śląską Drogą na Śnieżkę.
  • 58-540 Karpacz
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Szlak Śląską Drogą na Śnieżkę opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij