Świątynia Wang

Kościółek Wang zbudowano na przełomie XII i XIII w. i pochodzi on z południowej Norwegii z miejscowości Vang, położonej nad jeziorem o tej samej nazwie. Ten cenny zabytek, wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynaw skiego, drewnianego budownictwa sakralnego (nasycona żywicą, wykazująca niezwykłą trwałość sosna norweska) kupił król pru ski Fryderyk Wilhelm IV, za namową  hrabiny von  Reden z  Bukowca. Wpłynęła ona na króla by ten podarował  Wang ówczesnej gminie Bruckenberg (Karpacz Górny). 28 lipca 1844  Wang został  kościołem miejscowej  parafii e wangelickiej.                                             

Idea służenia bliźnim poprzez wspieranie ich pomocą, łączy działalność parafii z ideą życia hrabiny von Reden, która uratowała ten prastary kościół Wang od zniszczenia. Na nowo wzniesiony jako kościół parafialny ludności góralskiej, jest kontynuatorem i spadkobiercą duchowym cennej wartości, takiej jak miłość wyrażona w czynie w służbie bliźniemu. Jednocześnie, stanowi jedną z największych atrakcji Karpacza i Karkonoszy.

Konstrukcja tej drewnianej budowli została wykonana bez użycia metalowych gwoździ, bowiem wszystkie połączenia zrealizowane zostały z wykorzystaniem drewnianych złączy ciesielskich. Wnętrze kościoła zdobią oryginalne elementy i rzeźby, m.in. smoków, lwów, twarzy wikingów, Chrystusa. W XIX wieku bryłę obiektu znacznie rozbudowano. Dobudowano również kamienną wieżę z dzwonem. W latach 1963-1965 przeprowadzono kolejne prace renowacyjne i konserwatorskie. Wówczas to odmalowane zostały elementy drewniane. Wymieniono także dach, z pokrycia łupkowego na gont przycięty w norweskie wzory oraz założono instalację elektryczną i grzewczą.

Wraz z przeniesieniem Świątyni Wang w Karkonosze, powstał nieopodal kościoła cmentarz górski, na którym pochowano wiele ofiar Karkonoszy. Obok jedynej w swoim rodzaju nordyckiej architektury, ludzi zachwyca położenie kościoła i cmentarza z szerokim widokiem na panoramę Karkonoszy. Ze znanych postaci leży tutaj pochowana hrabina von Reden, kompozytor Rudolf Jonas, pastor który szczególnie zasłużył się kościółkowi Erich Gebhardt (od 1892 do 1919 roku wydając liczne pisma o świątyni i zapobiegając w roku 1904, dalszemu zabudowaniu terenu wokół niej). Złożono tu również prochy Henryka Tomaszewskiego, twórcy znanego w Polsce i na świecie Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Kościół Wang jest rok w rok głównym miejscem przyciągającym w Karkonosze turystów z kraju i z całego świata. Co roku zwiedza świątynię ponad 100 tys. osób. Na terenie obiektu można zakupić pamiątki, zrobić zdjęcie z Duchem Gór, uczestniczyć w mszy czy całkiem po prostu napawać się pięknem i niepowtarzalnością tego miejsca.

Zobacz:

 • Świątynia Wang - lokalizacja: jak dojechać, dojść, parkingi, gdzie zaparkować samochód, autokar - Świątynia zlokalizowana jest w Karpaczu Górnym. Zaparkować auto lub autokar można na płatnym parkingu znajdującym się przy głównej ulicy Karkonoskiej, jadąc z dołu Karpacza mijamy podjazd do Wangu, 300m dalej parkingi znajdują się po lewej stronie. Stamtąd do kościoła można dojść skrótem(zapytaj parkingowego).
 • Świątynia Wang - zdjęcia, filmy wideo, panorama z lotu ptaka(drona) - wykonaliśmy zdjęcia Wangu, film wideo, można również obejrzeć multimedialne panoramy Świątyni z lotu ptaka.
 • Kościółek Wang - cennik wejść, godziny zwiedzania - na stronie staramy się przedstawiać aktualne ceny zwiedzania, o aktualny cennik należy pytać bezpośrednio w Świątyni(telefon +48.75 76 19 228, oficjalna strona www)
 • Kościół Wang - adres, telefon, mapa dojazdu, msze święte
 • Świątynia Wang - opinie, komentarze - zapraszamy do dodawania opinii, komentarzy dotyczących Świątyni
NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek

Kościół Wang w Karpaczu to naprawdę miejsce godne polecenia! Zobaczcie na własne oczy w jaki sposób zbudowany jest bez żadnego gwoździa.

Edyta

Świątynia Wang w Karpaczu - każdy niezależnie od wieku powinien odwiedzić, dzieci, rodziny... wszyscy.

Ewa

Dodaj opinię

Bilety za zwiedzanie świątyni Wang: 

 • Dzieci (od 6 lat) - 5,00zł 
 • Uczniowie, studenci do 26 lat - 5,00zł 
 • Renciści PL, Emeryci PL - 5,00zł 
 • Dorośli - 8,00zł 
 • Foto, kamera - 5,00 zł 
 • Wstęp tylko na plac kościelny dorośli i dzieci -1,00 zł 
 • Opiekunowie wycieczek szkolnych - 1 na 10 osób gratis
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Norweska świątynia z przełomu XII i XIII wieku, w lipcu 1844r. w całości przeniesiona do Karpacza Górnego za sprawą króla Prus Fryderyka Wilhelma IV. Przepiękny i modelowy przykład średniowiecznej architektury sakralnej ze Skandynawii. Konstrukcja trzyma się bez użycia jednego choćby gwoździa. Na przykościelnym cmentarzu spoczywają ważne i zasłużone osobistości.

Linki do wpisów na blogach poruszających temat pięknej Świątyni Wang.

LINK DO FILMU LINK DO PANORAMY
Świątynia Wang adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Świątynia Wang, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Świątynia Wang.
Ceny biletów / cennik wejść do Świątynia Wang. Redakcja serwisu www.karpacz.net nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 5 zł
  Świątynia Wang cena biletu ulgowego: 5 zł
 • 8 zł
  Świątynia Wang cena biletu normalnego: 8 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Świątynia Wang opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij