Pałac w Sobieszowie

W centrum Sobieszowa (jednej z dzielnic Jeleniej Góry), na skarpie, przy drodze do Piechowic i przy skrzyżowaniu ulic Karkonoskiej i Cieplickiej, mieści się Pałac, zbudowany w latach 1705-1712, na zlecenie rodziny Schaffgotschów, a dokładniej Antona von Schaffgotscha. Za projekt budowli odpowiedzialny był Eliasz Scholz. Bodźcem do wzniesienia pałacu w Sobieszowie był pożar, jaki wybuchł w ówczesnej siedzibie Schaffgotschów - Zamku Chojnik, w 1675 roku.

Schaffgotschowie jednak, po przeprowadzce do nowo wybudowanej rezydencji w Sobieszowie, nie zabawili w niej długo, bowiem już pod koniec XVII wieku, przenieśli się do renesansowego pałacu w Cieplicach, czyniąc z sobieszowskiego Pałacu typowo letnią posiadłość, a następnie przekazując ją zarządcy dóbr i sądowi ziemskiemu.

Pałac, od początku miał formę barokowej rezydencji, trzykondygnacyjnej, zbudowanej na planie prostokąta, zwieńczonej czterospadowym dachem. Budowlę otacza szeroki dziedziniec i zabudowania dawnego folwarku, pochodzące z XVIII i XIX wieku. Po 1945 roku, wnętrza nieco przebudowano.

Do 2012 roku, w Pałacu należącym niegdyś do szlacheckiego rodu, mieścił się (całkiem przewrotnie) Zespół Szkół Rolniczych, po czym w 2013 roku, budynek przeszedł w ręce Karkonoskiego Parku Narodowego, który planuje w najbliższych latach, otworzyć w tym miejscu nowoczesne centrum edukacyjne.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Dworek z początków XVIII stulecia, wybudowany na potrzeby Schaffgotschów po pożarze, który strawił Zamek Chojnik. Arystokraci wkrótce przenieśli się do Cieplic, a barokową rezydencję oddali zarządcy i sądowi. Dziś właścicielem pałacu w Sobieszowie jest Karkonoski Park Narodowy, który planuje otworzyć tu multimedialne centrum edukacji przyrodniczo-ekologicznej.

LINK DO PANORAMY
Pałac w Sobieszowie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pałac w Sobieszowie, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pałac w Sobieszowie.
  • Telefon
    Zadzwoń i dowiedz się więcej o Pałac w Sobieszowie - telefon: +48756428230
  • Ulica
    Cieplicka 196
    Pałac w Sobieszowie mieści się przy ulicy Cieplicka 196 w Karpaczu
  • 58-570 Jelenia Góra
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pałac w Sobieszowie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij