Pałac w Dąbrowicy

Dwór w Dąbrowicy, niedaleko Jeleniej Góry, powstał najprawdopodobniej w drugiej połowie wieku XV. Stanowił wówczas siedzibę zarządcy dóbr. Przez kolejne stulecia, przechodząc we władanie kolejnych majętnych panów służył również celom administracyjno-gospodarczym. Wnioskując po dacie, wyrytej na zachowanym jeszcze do niedawna portalu, w okolicach roku 1751, obiekt przebudowano na styl barokowy. Około roku 1835, czyli prawdopodobnie podczas władania majątkiem rodziny von Rothkirch, stary dwór przebudowano na niezwykle wówczas modny, neogotycki styl i przeobrażono w typowo letni pałacyk.

Dopiero w latach 90., trójkondygnacyjny pałac z pięciopoziomową wieżą przejęła miejscowa rodzina, prowadząc remont i mieszkając w odnowionej już części.

Obiekt jest obecnie niestety w nie najlepszym stanie techniczny, można go jednak oglądać z zewnątrz, gdyż otaczająca go sceneria i w lecie i w zimie jest bardzo przyjemna.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Posiadłość, której fundamenty mogą pamiętać nawet XV wiek. Dwór, który można oglądać dziś, powstał najprawdopodobniej w 1751 r. Po przebudowie w 1835 r. nabrał wyraźnie neogotyckiego charakteru. Przez lata zaniedbywany pałac w Dąbrowicy, w latach ‘90 trafił w całkowicie prywatne ręce. Wprawdzie nadal daleko mu do pierwotnego blasku, ale i zawalenie mu nie grozi.

LINK DO PANORAMY
Pałac w Dąbrowicy adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pałac w Dąbrowicy, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pałac w Dąbrowicy.
  • Ulica
    Dąbrowica
    Pałac w Dąbrowicy mieści się przy ulicy Dąbrowica w Karpaczu
  • 58-500 Jelenia Góra
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pałac w Dąbrowicy opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij