Pałac w Czernicy

Co ma wspólnego debata teologiczna z bratobójstwem, domysłami dotyczącymi UFO i zabytkowymi instrumentami oraz oryginalnymi partyturami? To nie żarty! Bo..., bo to wszystko było tutaj! Tutaj dywagowano jak wolna wola człowieka ma się do grzechu pierworodnego, tutaj brat odebrał życie bratu, tutaj szemrano co krąży po niebie wzbudzając fascynację i przerażenie mieszkańców wsi i odwiedzających ją gości, tutaj wreszcie schowano przed światem zbiory Muzeum Mozartowskiego i śląskie muzykalia.

Pałac w Czernicy, leżącej w zachodniej części Gór Kaczawskich, na skraju Parku Krajobrazowego Doliny Bobru był miejscem, gdzie wielka teologia spotkała się ze zbrodnią, futurologią i wymuszonym wojną kolekcjonerstwem. I trzeba przyznać, że jak na dworskie mury, którym zawsze dobrze robi makijaż niezwykłości, w tym prezentują się bardzo wyraziście.

Ten urokliwy pałac wybudowano w 1543 roku, a w XVIII wieku otoczono go malowniczym parkiem. W XV wieku, w dzisiejszej Czernicy, swoje posiadłości miały zamożne rody Kittlitzów i Seidlitzów. Schaffgotschowie pojawiają się w dawnej dokumentacji dotyczącej Czernicy dopiero w wieku XVI, kiedy to nabywają majątek dworski i rozbudowują go, wznosząc w 1543 r. pałac w stylu renesansowym.

Obecnie, pałac znajduje się w rękach prywatnych i jest w dovrym stanie. Właściciele chętnie udostępniają go do zwiedzania z zewnątrz i wewnątrz. Sam dwór jest budowlą dwukondygnacyjną, wysoko podpiwniczoną, od strony północno-zachodniej wyposażoną w narożną, wysuniętą przed mury wieżę wzniesioną w 1911 r. W zamkniętych przed ciekawskim okiem wnętrzach kryją się m.in. cenne polichromie: w reprezentacyjnej izbie na pierwszym piętrze renesansowa, w sali balowej secesyjna. W przylegającym do budowli parku założonym w połowie XIX w. można wypatrzeć wiele egzotycznych gatunków.

Dojazd
Najkrótsza droga do Dworu w Czernicy z Jeleniej Góry prowadzi do wsi przez Jeżów Sudecki i Płoszczynkę (9,5 km). W Czernicy należy skręcić w prawo. Dwór znajduje się po prawej stronie drogi, kilkaset metrów dalej. Turyści niezmotoryzowani dotrą do miejscowości autobusami kursującymi tam z Dworca Głównego PKS w Jeleniej Górze.

Szlaki turystyczne
Ci, którzy preferują piesze wędrówki polno-leśnymi traktami, z Jeleniej Góry do Czernicy nie mają do wyboru żadnego szlaku turystycznego. Miejscowość, pomimo że atrakcyjnie usytuowana, mogąca poszczycić się malowniczymi widokami oraz cennymi zabytkami (oprócz dworu wczesnogotyckim kościołem św. Michała Archanioła, wieżą ewangelickiej świątyni) do dzisiaj nie została włączona w system przebiegających w okolicach miasta turystycznych ścieżek. Jedyny, znakowany szlak wędrówkowy, jaki przez nią przebiega to czarny szlak turystyczny, prowadzący jednak dopiero od Płoszczyny. Zdesperowani mogą z Jeleniej Góry do Jeżowa Sudeckiego podjechać autobusem miejskim (linia nr 1), a stamtąd polnymi, nieznakowanymi ścieżkami np. przez Płoszczynkę i wzniesienie Skowron (472) dotrzeć do wsi. Udający się z Jeleniej Góry do Czernicy rowerzyści mają nieco lepszą sytuację, gdyż szlak rowerowy zaprowadzi ich z miasta do Jeżowa Sudeckiego a dalej do Płoszczynki, gdzie mogą wybrać drogę w lewo od razu do Czernicy bądź w prawo, rowerowym szlakiem do Płoszczycy, a dalej czarnym szlakiem turystycznym do Czernicy.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Dwór z historią sięgającą XVIII wieku, położony na zachodnim skraju Gór Kaczawskich. Zameczek trzyma się w niezłym stanie, dzięki czemu wciąż można podziwiać jego piękno. Ciekawsze jednak będą historie i legendy, które związane są z tym tajemniczym miejscem. Pałac w Czernicy pozostaje własnością prywatną, a jest chętnie otwierany przez właścicieli dla turystów.

Pałac w Czernicy adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pałac w Czernicy, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pałac w Czernicy.
 • Telefon
  Zadzwoń i dowiedz się więcej o Pałac w Czernicy - telefon: +48601611980
 • E-mail
  dmm@dip.pl
  Adres email Pałac w Czernicy: dmm@dip.pl
 • Ulica
  Czernica 102
  Pałac w Czernicy mieści się przy ulicy Czernica 102 w Karpaczu
 • 58-521 Jeżów Sudecki
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pałac w Czernicy opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij