Pałac Brunów

Nie wszystkie zabytkowe obiekty należące do Doliny Pałaców i Ogrodów są dziś opuszczone i zaniedbane. Jednym z przykładów fantastycznego odnowienia wizerunku dawnego pałacu jest Pałac w Brunowie, znajdującym się tuż obok Lwówka Śląskiego. Obecnie mieszczą się tu hotel oraz restauracja, początki budowli były jednak zgoła odmienne.

Pierwsze wzmianki o brunowskim dworze, jakie dziś można znaleźć, pochodzą z wieku XV. Pierwotnie mogła być to budowla obronna, przypominająca swoją formą zachowane do dziś w okolicy wieże mieszkalne. Majątek leżał wówczas w rękach śląskiego rodu Zedlitzów. W latach 1740 - 1750 dokonano w dworze gruntownej przebudowy, tworząc na planie kwadratu niezbyt duży, dwupoziomowy pałac, w stylu barokowym. Właścicielem był wówczas hrabia Bernhard von Schmettau.

Trzydzieści siedem lat później, kiedy właścicielami pałacu zostali Krzysztof Henryk i Ernesta von Schweinitz wybuchł potężny pożar, niszczący cały dwór i jego zabudowę. Na spalonych ruinach rodzina Na zgliszczach Schweinitzów postanowiła jednak wybudować całkiem nową, dwukondygnacyjną posiadłość. W kolejnych dekadach, kiedy pałac przechodził we władanie nowych właścicieli, rezydencję wzbogacono o stajnię z powozownią (nawiązującą swym projektem do średniowiecznych budowli sakralnych), fontannę, park projektu Eduarda Petzolda, skrzydło południowe pałacu, oranżerię oraz wieżę.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Dziś - wystawny hotel i trzymająca podobny poziom restauracja. Kiedyś - rezydencja wysokich, godnych i szlachetnych arystokratów. Pierwszą posiadłość w Brunowie założyli von Zedlitzowie w XV wieku. Blisko 400 lat później von Schweinitzowie odbudowali pałac hrabiego von Schmatteu po poważnym pożarze, rozbudowując go m.in. o dodatkowe skrzydło, park czy wieżę.

Pałac Brunów adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pałac Brunów, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pałac Brunów.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pałac Brunów opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij