Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce

Pierwsze notatki o Karkonoszach, którym można przypisać charakter meteorologiczny, związane są z barometrycznymi pomiarami wysokości Śnieżki. Równolegle zaczęto się interesować obserwacjami nieba i zjawiskami meteorologicznymi. Na początku XIX w. przeznaczono pomieszczenie opuszczonej kaplicy na cele obserwacji. Na najwyższym szczycie Karkonoszy - Śnieżce, rozpoczęto obserwacje meteorologiczne w 1824 r. Jak się później okazało, ze względu na jakość pomiarów był to naprawdę świetny krok. Następne stacje powstały w 1880 r., oficjalnym zarządzeniem Królewskiego Instytutu Meteorologicznego ówczesnych Prus, nad Śnieżnymi Kotłami i na Śnieżce.

Kolejnym Obserwatorium był budynek typu wieżowca, o konstrukcji drewnianej z tarasem obserwacyjnym, zabezpieczony od wiatrów specjalnymi odciągami. Obserwatorium wyposażono w wysokiej klasy sprzęt pomiarowy. Poza tym w czasie II Wojny Światowej obserwatorium to służyło dla Luftwafe. Punkt nasłuchowy i centrum łączności mieściło się natomiast w pobliskim schronisku. W roku 1946 obiekt przyłączono do polskiej służby meteorologicznej, z zachowaniem nieprzerwanego ciągu obserwacji. Ze względu na zły stan budynku, podjęto decyzję budowy nowego Obserwatorium.

Nowy budynek Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce zaprojektował doc. dr inż. Witold Lipiński. Budowa trwała w latach 1969 - 1974 r. i w tymże roku o godzinie 00:00, w noc pełną gwiazd i wspaniałej widoczności, rozpoczęto obserwacje meteorologiczne. Obserwatorium z racji swego położenia, stanowi ważny i unikalny punkt obserwacyjny w Europie, a dzięki powstałemu jednocześnie zapleczu biurowo-mieszkalnemu, stanowi nowoczesną placówkę naukowo-pomiarową, zaspokajającą potrzeby regionu i kraju. Zakres obserwacji obejmuje pomiary: promieniowania słonecznego, zanieczyszczenia atmosfery, radioaktywności powietrza oraz standardowe obserwacje meteorologiczne dla potrzeb służby pogody.

Obserwatorium Wysokogórskie im. Tadeusza Hołdysa na Śnieżce współpracuje z mediami i popularyzuje prace Instytutu IMIGW we Wrocławiu poprzez "Punkt Edukacji Ekologicznej". Można tu uzyskać informacje o metodach i przyrządach pomiarowych. "Punkt Edukacji Ekologicznej" prezentuje specyfikę pracy w warunkach górskich (radio, telewizja, prasa).

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Słynne “latające spodki” to zapewne najlepiej rozpoznawalny i najbardziej charakterystyczny punkt najwyższego szczytu Karkonoszy - Śnieżki. Kształt obserwatorium to zasługa doc. dr. inż. Witolda Lipińskiego, który zaprojektował ukończoną w 1974 r. stację. Poza wszelkimi pomiarami, placówka regularnie prowadzi działalność dydaktyczną w Punkcie Edukacji Ekologicznej.

LINK DO FILMU
Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce.
  • 58-540 Karpacz
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij