Muzeum Sportu i Turystyki

Budynek Muzeum powstał w latach 1932-36, dzięki inspiracji mieszkańców Krummhubel - Karpacza, z przeznaczeniem na Muzeum Regionalne. Funkcjonowało ono do 1946 r., po czym zostało zlikwidowane. Na początku lat siedemdziesiątych powstała w Karpaczu idea utworzenia Muzeum Sportu i Turystyki. Otwarcie Muzeum Sportu i Turystyki Regionu Karkonoszy w Karpaczu, jako filii Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie nastąpiło w 1974 r. Zbiory Muzeum składają się z eksponatów własnych od osób prywatnych, darów i przekazów oraz depozytów innych, lokalnych muzeów.

Do ciekawostek Muzeum można zaliczyć uwidocznioną z lewej strony przed wejściem głównym specjalnie wykonaną podmurówkę. W cokole budynku umieszczono skały występujące na terenie całych Sudetów. Tworzą one przekrój panoramiczny warstwy geologicznej tych gór. Każdy wmurowany tam kamień jest inny. Można zobaczyć między innymi granit, bazalt, piaskowiec, łupek łuszczykowaty, zieleniak, wapń krystaliczny, kwarc gnejs, margiel czy kamień hornfels - znajdujący się pod ścisłą ochroną, a także charakterystyczny dla budowy geologicznej Śnieżki. Wokół Muzeum utworzono alpinarium.

Ekspozycja stała prezentuje niezwykle ciekawą kolekcję nart, począwszy od nart XIX-wiecznych, po lata pięćdziesiąte XX w. Są też sanie rogate, tak charakterystyczne dla tego regionu za czasów niemieckich, sanki wypoczynkowo-wyścigowe, unikalny bobslej z przełomu XIX/XX w., skeletony, skiboby itp. Absolutnie unikalna jest kolekcja związana z laborantami karkonoskimi. Są tu kotły z ziołami, flakoniki, korzeń mandragory, wykaz leków, certyfikat laboranta. W części przyrodniczej zadziwia unikalna panorama Karkonoszy (5 m na 2 m), ptaki i zwierzęta tych gór, jak również ciekawostka - dwugłowe cielę - urodzone niegdyś na tych terenach. W Muzeum często prezentowane są też ekspozycje czasowe, związane tematycznie z programem działalności Muzeum, np. "Karkonosze zimą", "Karkonosze w dawnej grafice", "Plakat olimpijski", "Liczyrzepa władca Karkonoszy" czy "Polacy w Karkonoszach". Zobaczyć można tutaj także najcenniejsze pamiątki związane z Tadeuszem Różewiczem: Nagroda Nike - polska nagroda literacka i wiele innych, jak rękopisy i utwory tego poety związane z Karkonoszami. Czasem, kiedy poeta odwiedza Karpacz, spotkać go można właśnie najczęściej w alpinarium - jego ulubionym miejscu, skąd roztacza się wspaniały widok na wschodnie Karkonosze.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek

Fauna i flora Karkonoszy, stare zdjęcia, dawne narzędzia, oczywiście eksponaty sportowe, nagrody, autografy znanych postaci - to wszystko warto zobaczyć w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

Edyta

Muzeum Sportu i Turystyki Karpacz - ciekawostki, historia i piękny, dawny budynek.

Ewa

Dodaj opinię

Bilety wstępu do muzeum:

  • normalny - 6 zł
  • ulgowy - 4 zł

* Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Muzeum koncentrujące się na dyscyplinach i konkurencjach sportów zimowych. Jednak obok nart, sanek, bobslejów i innych pamiątek czysto sportowych, można tu podziwiać także eksponaty związane bezpośrednio z Karpaczem i okolicami. Zbiór sudeckich skał i minerałów, przedmioty używane przez laborantów, rzeczy osobiste Tadeusza Różewicza czy ciekawe wystawy czasowe.

Linki do wpisów na blogach poruszających temat Muzeum Sportu i Turystyki:

LINK DO PANORAMY
Muzeum Sportu i Turystyki adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Sportu i Turystyki, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Sportu i Turystyki.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Sportu i Turystyki. Redakcja serwisu www.karpacz.net nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 4 zł
    Muzeum Sportu i Turystyki cena biletu ulgowego: 4 zł
  • 6 zł
    Muzeum Sportu i Turystyki cena biletu normalnego: 6 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Sportu i Turystyki opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij