Muzeum Przyrodnicze

Dzika przyroda jest na wyciągnięcie ręki. W Jeleniej Górze, w części dawnego pocysterskiego klasztoru mieści się obecna siedziba Muzeum Przyrodniczego z dziesiątkami tysięcy eksponatów. Dzięki wystawom stałym („Barwny świat ptaków” oraz „Motyle Karkonoszy i świata”) i czasowym zwiedzający mogą z bardzo bliska przyjrzeć się jak wyglądają rośliny, zwierzęta i minerały nieosiągalne na co dzień. We wrześniu muzeum organizuje coroczną wystawę świeżych grzybów oraz Miodobranie - kiermasz produktów pszczelich. Natomiast w październiku zaprasza na Karkonoską Wystawę i Giełdę Minerałów, Skał i Skamieniałości. W każdy czwartek bogato ilustrowane prelekcje przyrodnicze.

W zbiorach znajdują się m.in. przekroje drzew, gipsowe odlewy grzybów, zielniki i suszki, skały, minerały i skamieniałości, rogi i poroża, jaja ptasie, owady, skórki oraz preparaty wielu gatunków ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Nie brakuje też książek, czasopism oraz materiałów multimedialnych. Łącznie muzeum dysponuje ponad 50 tys. obiektów - w tym zabytkowych, pochodzących z XVII wieku.

Znakomita większość zbiorów przyrodniczych to eksponaty i preparaty pochodzące z dawnej kolekcji rodu Schaffgotschów. Początkiem była biblioteka, którą założył hrabia Johann Anton Schaffgotsch (1675-1742) i umieścił w pałacu w Sobieszowie. Arystokrata zbierał nie tylko książki i dokumenty lecz także wszelkiego rodzaju pamiątki. Stworzył tam też tzw. gabinet osobliwości, gdzie umieszczał preparaty zwierząt i inne przyrodnicze obiekty. Hrabia pragnął nimi zadziwić gości i pokazać swoje szerokie zainteresowania.

Muzeum Przyrodnicze prowadzi własną pracownię konserwatorsko-preparatorską, kontynuując tym samym kilkusetletnie cieplickie tradycje. Kieruje nią Tomasz Sokołowski, który na Mistrzostwach Świata w Preparowaniu w Salzburgu w 2008r. zdobył dwa wyróżnienia. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu i umiejętnościom preparatorów, Muzeum Przyrodnicze może poszczycić się najlepszą opieką konserwatorską zbiorów, ich właściwym wykorzystaniem na ekspozycjach, a przede wszystkim wykonaniem rzadko spotykanych, cennych preparatów, m.in. słonia indyjskiego, jelenia, byka, tygrysa oraz pytona.

Dodatkowo od listopada 2013r. Muzeum Przyrodnicze dysponuje unikatową multimedialną wystawą „Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku”.

We wszystkie poniedziałki muzeum zamknięte. Od maja do września otwarte od 9:00 do 18:00 (soboty i niedziele godzinę krócej). Godziny otwarcia od października do kwietnia 9:00-16:00. Kasy nieczynne na godzinę przed zamknięciem placówki.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię
  • Bilet normalny - 5,00zł
  • Bilet ulgowy - 4,00zł
  • Oprowadzanie po wystawach przez fachowego przewodnika - 30,00zł

W soboty wejście bezpłatne

Wstęp wolny dla dzieci do lat 4, kombatantów wojennych oraz muzealników (po okazaniu legitymacji).

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Tajemnice Matki Natury jak na dłoni. Jeleniogórskie Muzeum Przyrodnicze bierze swój początek w XVII-wiecznej kolekcji hrabiego Schaffgotscha. Od tego czasu zbiory rozrosły się do ponad 50 tys. preparatów, skamieniałości, skór, odlewów, książek, minerałów i wielu innych obiektów. W placówce funkcjonuje kilkanaście wystaw stałych, nie tylko na tematy przyrodnicze.

Muzeum Przyrodnicze adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Przyrodnicze, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Przyrodnicze.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Przyrodnicze. Redakcja serwisu www.karpacz.net nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 4 zł
    Muzeum Przyrodnicze cena biletu ulgowego: 4 zł
  • 5 zł
    Muzeum Przyrodnicze cena biletu normalnego: 5 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Przyrodnicze opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij