Muzeum Karkonoskie

Dzisiejsze Muzeum Karkonoskie stanowi owoc wieloletnich działań rozpoczętych już w 1880 r., kiedy to miłośnicy Karkonoszy założyli w Jeleniej Górze Towarzystwo Karkonoskie (Riesengebirgsverein [RGV]). Jego cele były bardzo różnorodne. Zajmowało się ono m.in. budową i utrzymaniem dróg oraz szlaków turystycznych (w 1905 r. z okazji jubileuszu 25-lecia RGV zbudowało używaną do dziś drogę dojazdową na szczyt Śnieżki, nazywaną z tego powodu „Drogą Jubileuszową”), powoływało straż ochrony przyrody, prowadziło bibliotekę, schronisko Prinz Heinrich-Baude nad Wielkim Stawem oraz gospody turystyczne dla młodzieży, a także gromadziło i opiekowało się przedmiotami obrazującymi historię i sztukę Gór Olbrzymich. Osiem lat po jego powstaniu powołano muzeum, w którym owe przedmioty mogły być eksponowane.

Budynek, w którym obecnie mieści się placówka, powstał w latach 1912-14 jako Muzeum Towarzystwa Karkonoskiego (Das Museum des RGV). Liczba jego zbiorów nieustannie rosła, w końcu zmieniono jego nazwę na bardziej ogólną - Sudetenmuseum. II wojna światowa i czas tuż po jej zakończeniu to okres, kiedy muzeum stanowiło po prostu składnicę dzieł sztuki i świadectw kultury materialnej Sudetów. Niestety bardzo wiele z nich wywieziono do innych placówek w całej Polsce. Pozostałe w latach 50 uporządkowano, a opiekę nad nimi przejęło powołane Muzeum Regionalne, które od 1975 r. zmieniło rangę i miano na Muzeum Okręgowe. W 1977 r. objęło ono swym zasięgiem zamek w Bolkowie, a później Muzeum Walki i Pracy utworzone w Jeleniej Górze Cieplicach, a następnie zlikwidowane na początku lat 90. W 1995 r. kolejny oddział placówki powstał w Szklarskiej Porębie.

Obecnie, od 2001 r. muzeum nosi nazwę Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i ma 3 oddziały:

Placówka zajmuje się zbieraniem, konserwacją, przechowywaniem i upowszechnianiem zgromadzonych eksponatów. Są one prezentowane na tematycznych wystawach stałych i czasowych. Wśród tych pierwszych szczególnie ciekawa wydaje się wystawa szkła artystycznego będąca największą w Polsce i jedną z większych w Europie. Oprócz niezwykłej urody szklanych przedmiotów odkrywa ona przed zwiedzającymi techniki ich wytwarzania oraz zdobienia. Drugą z bardziej interesujących wystaw stanowi chałupa wiejska. Jest to chata o konstrukcji zrębowo-przysłupowej, wystawiona w 1914 r. na wzór typowej chałupy karkonoskiej z 2 poł. XVIII w. Jej wnętrze kryje zabytkowe meble, przedmioty codziennego użytku oraz obrazy na szkle. Miłośników górniczo-hutniczych tradycji Gór Olbrzymich zaintryguje miniskansen, który współtworzy rekonstrukcja XV-XVI-wiecznego szybu górniczego, płuczki złota, starszego o 100 lat pieca hutniczego do wytopu szkła oraz… oryginalne, XVIII-wieczne, rury wodociągowe z Jeleniej Góry.

Oprócz działalności wystawienniczej muzeum prowadzi „Lekcje Muzealne” przeznaczone głównie dla młodzieży szkolnej, zajęcia „Konserwacje i Renowacje” dotyczące technik i sposobów dbałości o muzealne eksponaty oraz wydaje kwartalnik „Skarbiec Ducha Gór” poświęcony historii i kulturze Gór Olbrzymich oraz Kotliny Jeleniogórskiej. Pozostaje także w stałym kontakcie z podobnymi placówkami w kraju, jak i poza jego granicami.


Tekst: Sandra Nejranowska-Białka

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Instytucja założona na początku XX stulecia przez Towarzystwo Karkonoskie, o ogromnych walorach dydaktycznych. Główny oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze wyróżnia się wiernie zrekonstruowaną wiejską chałupą z przełomu XVIII i XIX w. oraz ogromnymi, liczącymi ponad 7 tys. eksponatów zbiorami artystycznego szkła. Do tego dochodzą rozmaite wystawy czasowe.

Muzeum Karkonoskie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Karkonoskie, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Karkonoskie.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Karkonoskie. Redakcja serwisu www.karpacz.net nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • od 4 zł
    Muzeum Karkonoskie cena biletu ulgowego: od 4 zł
  • od 7 zł
    Muzeum Karkonoskie cena biletu normalnego: od 7 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Karkonoskie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij