Kopalnia Podgórze

Kopalnia Podgórze to jedna z kowarskich sztolni uranu. Radioaktywny metal wydobywano w latach 1951-58. Właścicielami kopalni było początkowo “Przedsiębiorstwo Kowarskie Kopalnie”, by z czasem przejść w ręce Zakładów Przemysłowych R-1.

Kopalnia Podgórze znajduje się w górnej części doliny rzeki Jedlicy i mieści się wzdłuż północnego stoku góry Średniak, poniżej szosy prowadzącej do przełęczy Okraj. Zasoby odkryte w 1950 roku szybko się wyczerpały (wydobyto ok. 200 ton czystego uranu), a jedyna w Kowarach kopalnia wybudowana w całości po II wojnie światowej, zaczęła spełniać inne, turystyczne funkcje.

W latach 1974-89 działało tu Inhalatorium Radonowe - gaz występujący w kopalnianych szybach, dozowany w odpowiednich dawkach, ma medycznie pozytywne działanie. Leczono tu m.in. choroby układu krążenia, układu oddechowego czy… problemy z męskością.

Dziś można oglądać leżaki które służyły kuracjuszom. Poza nimi podziwia się m.in. odzież ochronną, sprzęt górniczy czy replikę bomby atomowej w skali 1:1. Aktualnie trasa zwiedzania w sztolni 19a liczy około 1600 metrów, a wędrówce podziemnymi korytarzami towarzyszą interesujące opowieści przewodników o historii tego miejsca i specyfice pracy górników.

Jeden z szybów zalano wodą, co pozwoliło na stworzenie najgłębszego podziemnego nurkowiska w Polsce. Można tu sięgnąć 242 metrów, a jak dotąd (IX 2015 r.) najdalej dotarł tu w kwietniu 2015 r. Michał Rachwalski - na 157 metr, co pozwoliło na pobicie rekordu kraju w nurkowaniu jaskiniowym.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Jedna z dawnych kopalni uranu pod Kowarami, eksploatowana w latach ‘50 XX w. Polski uran miał być wykorzystany do budowy radzieckiej bomby atomowej (w kopalni jest jej replika), choć zamknięcie wydobycia nie zamknęło historii Podgórza. W latach ‘70 i ‘80 działało tutaj lecznicze Inhalatorium Radonowe. Tutejsi przewodnicy mają w zanadrzu więcej ciekawostek.

Warto sfilmować Kopalnię Podgórze, zająć się tym może firma KM Studio kamerzysta Wrocław

Kopalnia Podgórze adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kopalnia Podgórze, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kopalnia Podgórze.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Kopalnia Podgórze. Redakcja serwisu www.karpacz.net nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 1-14 zł
  Kopalnia Podgórze cena biletu ulgowego: 1-14 zł
 • 16 zł
  Kopalnia Podgórze cena biletu normalnego: 16 zł
 • 54-63 zł
  Kopalnia Podgórze cena biletu rodzinnego: 54-63 zł
 • Grupowy 12 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kopalnia Podgórze opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij