Kopalnia Podgórze to jedna z kowarskich sztolni uranu. Radioaktywny metal wydobywano w latach 1951-58. Właścicielami kopalni było początkowo “Przedsiębiorstwo Kowarskie Kopalnie”, by z czasem przejść w ręce Zakładów Przemysłowych R-1.
Kopalnia Podgórze znajduje się w górnej części doliny rzeki Jedlicy i mieści się wzdłuż północnego stoku góry Średniak, poniżej szosy prowadzącej do przełęczy Okraj. Zasoby odkryte w 1950 roku szybko się wyczerpały (wydobyto ok. 200 ton czystego uranu), a jedyna w Kowarach kopalnia wybudowana w całości po II wojnie światowej, zaczęła spełniać inne, turystyczne funkcje.
W latach 1974-89 działało tu Inhalatorium Radonowe - gaz występujący w kopalnianych szybach, dozowany w odpowiednich dawkach, ma medycznie pozytywne działanie. Leczono tu m.in. choroby układu krążenia, układu oddechowego czy… problemy z męskością.
Dziś można oglądać leżaki które służyły kuracjuszom. Poza nimi podziwia się m.in. odzież ochronną, sprzęt górniczy czy replikę bomby atomowej w skali 1:1. Aktualnie trasa zwiedzania w sztolni 19a liczy około 1600 metrów, a wędrówce podziemnymi korytarzami towarzyszą interesujące opowieści przewodników o historii tego miejsca i specyfice pracy górników.
Jeden z szybów zalano wodą, co pozwoliło na stworzenie najgłębszego podziemnego nurkowiska w Polsce. Można tu sięgnąć 242 metrów, a jak dotąd (IX 2015 r.) najdalej dotarł tu w kwietniu 2015 r. Michał Rachwalski - na 157 metr, co pozwoliło na pobicie rekordu kraju w nurkowaniu jaskiniowym.
Jedna z dawnych kopalni uranu pod Kowarami, eksploatowana w latach ‘50 XX w. Polski uran miał być wykorzystany do budowy radzieckiej bomby atomowej (w kopalni jest jej replika), choć zamknięcie wydobycia nie zamknęło historii Podgórza. W latach ‘70 i ‘80 działało tutaj lecznicze Inhalatorium Radonowe. Tutejsi przewodnicy mają w zanadrzu więcej ciekawostek.