Kopalnia Liczyrzepa

Stara XIX-wieczna kopalnia fluorytu na północnym stoku Sulicy, gdzie później zaczęto wydobywać uran - jako pierwsi (celowo) robili to Niemcy w latach ‘20 XX wieku. W 1948r. otworzono jedną z pierwszych w Polsce sztolń poszukiwawczych, które na potrzeby ZSRR wydobywały rudę niezbędną do produkcji bomby atomowej.

W sumie z 470 ton urobku w Kopalni Liczyrzepa udało się wykopać około 1,4t czystego uranu. Wysiłki Przedsiębiorstwa Kowarskie Kopalnie i Zakładów Przemysłowych R-1 w tym konkretnym punkcie wstrzymano w 1954r., a korytarze na wiele lat popadły w zapomnienie.

Warto wspomnieć, że kowarskie złoża rud żelaza - być może również na terenie Kopalni Liczyrzepa - eksplorowali już w XII wieku poszukiwacze (pod)ziemnych skarbów, Walonowie. O tej części dziejów Karkonoszy również usłyszą turyści odwiedzający placówkę. Tym samym mogą poznać niemal całą historię kowarskiego górnictwa i specyfikę tej pracy polegającą na wydobywaniu cennych kruszców, kamieni półszlachetnych, rud żelaza, srebra i ołowiu.

Trasa zwiedzania obiektu mierzy ok. 1,2km. Pokonanie jej w towarzystwie wyjaśnień i historii opowiadanych przez przewodników trwa ok. godziny.

Kopalnia Liczyrzepa organizuje również gry terenowe, imprezy okolicznościowe oraz zajęcia edukacyjne związane z górnictwem dla grup zorganizowanych.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Dawna sztolnia fluorytowa na zboczu Sulicy niedaleko Kowar, w której w XX wieku wydobywano uran. Wydobyto go ok. 1,4 t w latach ‘40 i ‘50 na potrzeby Związku Radzieckiego i konstruowanej przezeń bomby atomowej. To tylko część historii przedstawianej w Liczyrzepie. 1,2 km trasy pozwoli poznać całe dzieje lokalnego górnictwa, sięgające XII wieku.

KM Studio potrafi wspaniale utrwalić na wideo Kopalnię Liczyrzepa filmy reklamowe Wrocław

Kopalnia Liczyrzepa adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kopalnia Liczyrzepa, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kopalnia Liczyrzepa.
Ceny biletów / cennik wejść do Kopalnia Liczyrzepa. Redakcja serwisu www.karpacz.net nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 19 zł
    Kopalnia Liczyrzepa cena biletu ulgowego: 19 zł
  • 25 zł
    Kopalnia Liczyrzepa cena biletu normalnego: 25 zł
  • Grupowy 16-20
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kopalnia Liczyrzepa opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij