Karkonoski Park Narodowy

Niepowtarzalne walory przyrodnicze Karkonoszy sprawiły, że w 1933 roku, w miejscach szczególnie cennych i zagrożonych działalnością człowieka, powołano pierwsze rezerwaty przyrody: Śnieżne Kotły, Czarny Kocioł, Kocioł Łomniczki, Kocioł Małego Stawu oraz Kocioł Wielkiego Stawu. Po kilkunastu latach przygotowań, 16 stycznia 1959 roku został oficjalnie utworzony Karkonoski Park Narodowy.

Park zajmuje powierzchnię 5580 hektarów, z czego 3942 ha to lasy (głównie ochrona częściowa), a 1726 ha to piętro subalpejskie i alpejskie (ochrona ścisła). Obszar parku leży administracyjnie na terenach 6 gmin: Szklarskiej Poręby, Piechowic, Jeleniej Góry, Podgórzyna, Karpacza i Kowar. Park obejmuje Główny Grzbiet Karkonoszy od zachodnich zboczy Mumlawskiego Wierchu po Przełęcz Okraj na wschodzie. Dodatkowo do Parku zaliczają się też dwie enklawy na Pogórzu Karkonoskim: Góra Chojnik i Wodospad Szklarki.

Ponadto, od 1986 roku Karkonosze i Góry Izerskie tworzą też Obszar Chronionego Krajobrazu. Podobną rolę spełnia utworzony w 1989 roku Rudawski Park Krajobrazowy, stykający się z terenem Karkonoskiego Parku Narodowego od strony wschodniej.

W 1993 roku, dzięki wspólnym, polsko-czeskim dążeniom, decyzją UNESCO i Międzynarodowego Komitetu MaB w Paryżu, utworzono Bilateralny Rezerwat Biosfery Karkonosze/Krkonose. Jego powierzchnia wynosi 60,5 tys. ha, z czego 55 tys. ha należy do Czech, a 5,5 tys. ha do Polski. Rezerwat obejmuje dotychczasowy obszar parków narodowych: Karkonoskiego Parku Narodowego i Krkonosského národního parku (po czeskiej stronie). Skupienie takiej ilości terenów chronionych na stosunkowo niewielkiej powierzchni doskonale świadczy o unikalnych walorach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych Karkonoszy.

Park proponuje w ramach swojej działalności także specjalne programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży:
1. Program edukacyjny "Nasze Karkonosze"
2. Program edukacyjny "Karkonoska Zima"
3. Program edukacyjny dla osób niepełnosprawnych "Park bez barier".
4. Program edukacyjny "Z wizytą u Karkonosza"
5. Program edukacyjny "Kolorowe Karkonosze".

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek

Polecam Karkonoski Park Narodowy Karpacz na wycieczki, spacery dla rodzin, par, miłośników gór - dla każdego. Park zachwyca pięknymi wodospadami i widokami.

Edyta

Dodaj opinię

I. Opłaty za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego (kwoty brutto):

Rodzaj

Opłata normalna

Opłata ulgowa

Jednodniowy indywidualny
5,00 zł2,50 zł
Jednodniowy dla uczestników grup z przewodnikiem górskim sudeckim4,00 zł2,00 zł
Trzydniowy indywidualny12,00 zł6,00 zł
Siedmiodniowy indywidualny24,00 zł12,00 zł

 

 II. Opłaty za udostępnianie obszaru Karkonoskiego Parku Narodowego:

1. Udostępnianie Wąwozu Kamieńczyka dla celów turystycznych (kwoty brutto):

Rodzaj

Opłata normalna

Opłata ulgowa

Jednorazowe indywidualne5,00 zł2,50 zł
Jednorazowe dla uczestników grup z przewodnikiem górskim sudeckim4,00 zł2,00 zł

2. Udostępnianie Kopy i Złotówki do celów turystycznych, rekreacyjnych i sportowych:
     - jednorazowa od jednej osoby - 2,00 zł + VAT.

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Powołany oficjalnie w 1959r., by chronić szczególnie cenne naturalne obszary w najwyższym pasmie Sudetów przed destrukcyjną działalnością człowieka. Aktualnie zasięg KPN-u obejmuje ok. 5580 ha, z czego 1726 to teren ścisłej ochrony pięter subalpejskiego i alpejskiego. Kierownictwo parku prowadzi intensywną działalność edukacyjną, skierowaną do ludzi młodych.

Karkonoski Park Narodowy adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Karkonoski Park Narodowy, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Karkonoski Park Narodowy.
Ceny biletów / cennik wejść do Karkonoski Park Narodowy. Redakcja serwisu www.karpacz.net nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 2-12 zł
    Karkonoski Park Narodowy cena biletu ulgowego: 2-12 zł
  • 4-24 zł
    Karkonoski Park Narodowy cena biletu normalnego: 4-24 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Karkonoski Park Narodowy opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij