Kaplica Św. Wawrzyńca na Śnieżce

Historia mówi, że największy posiadacz ziemski, pan na zamku Chojnik i właściciel Cieplic - Hrabia Krzysztof Schaffgotsch podjął decyzję o sfinansowaniu budowy kaplicy na najwyższym szczycie Karkonoszy, by w ten sposób zamanifestować i potwierdzić swoje prawa do tych terenów. Oprócz względów politycznych, powstanie kaplicy na szczycie Śnieżki i poświęcenie jej jako kaplicy św. Wawrzyńca miało charakter symboliczny. W tamtejszych czasach, powszechnie wierzono w złośliwość demonów przejawiającą się między innymi w nagłych zmianach pogodowych.

Wszystko, co złego wydarzyło się w górach, przypisywano Duchowi Gór. Umieszczenie kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce symbolicznie zmieniało wartość przestrzeni demonicznej na sacrum przestrzeni świętej. Odklęto zatem "złą górę" i wraz z poświęceniem kaplicy 10 sierpnia 1681 roku rozpoczął się nowy rozdział w dziejach Karkonoszy, nazywany turystyką pielgrzymkową. Z biegiem czasu owe pielgrzymki straciły swój religijny charakter, a jednocześnie górskie wędrówki zaczęły przeradzać się w wycieczki dla przyjemności i rozrywki, tak jak dziś.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Charakterystyczny punkt na samym wierzchołku najwyższego szczytu Karkonoszy - Śnieżki. Kaplicę wybudował w II połowie XVII stulecia hrabia Krzysztof Schaffgotch, właściciel Cieplic i zamku Chojnik - zapewne by podkreślić obszar swego panowania. Mogło to też służyć symbolicznemu odebraniu góry “siłom nieczystym” i oddaniu jej pod opiekę chrześcijańskiego świętego.

LINK DO FILMU
Kaplica Św. Wawrzyńca na Śnieżce adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kaplica Św. Wawrzyńca na Śnieżce, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kaplica Św. Wawrzyńca na Śnieżce.
  • 58-540 Karpacz
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kaplica Św. Wawrzyńca na Śnieżce opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij