Dziki wodospad

Dziki Wodospad znajduje się powyżej hotelu "Biały Jar", na rzece Łomnicy. Jest to jedno z bardziej niezwykłych i magicznych miejsc w Karpaczu. Jego powstanie wiąże się ze spiętrzeniem zaporą przeciwrumszową, wód górskiej i często nieprzewidywalnej rzeki Łomnicy. Źródło tego strumienia wypływa z wysokości 1407m n.p.m., z Wielkiego i Małego Stawu. Łomnica jest typowo górską rzeką i charakteryzuje się bardzo dużym spadkiem wód. Uchodzi ona do rzeki Bóbr, tworząc jej lewy dopływ.

Dziki wodospad równie magicznie wygląda w lecie, otoczony zielenią i zacieniony koronami drzew, jak i w zimie, gdy zdobią go fantazyjne formy lodowe, ośnieżone drzewa i prószący wokół biały puch. To miejsce jest wymarzoną lokacją do wykonania bajkowych i nieco tajemniczych sesji zdjęciowych.

Około 200 metrów niżej, po drugiej stronie ulicy znajduje się inna ciekawostka, również związana z wodami Łomnicy. W pobliżu 2 metrowej naturalnej kaskady znajduje się największy sudecki marmit, nazywany Studzienką. Co to takiego? Marmit to forma powstała w wyniku erozji wgłębnej płynącej wody. Wirująca kiedyś w tym miejscu woda porywała materiał skalny, który z kolei tarł o skałę stanowiącą podłoże. W ten sposób powstało naturalne, okrągłe zagłębienie, o średnicy prawie metra i głębokości wynoszącej 2,25 metra. Studzienkę po raz pierwszy zbadano i opisano w 1892 roku, kiedy to z jej dna wydobyto około 30 kulistych, granitowych kamieni. Najcięższy z nich ważył w przybliżeniu 25 kilogramów. Najciekawsze okazy, trafiły do muzeów w Berlinie i Jeleniej Górze. Obecnie miejsce to jest nieco zapomniane. Do Studzienki nie prowadzą żadne oznaczenia, tak więc jej poszukiwania należy podjąć na własną rękę.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Tętniący niezwykłą magią i romantycznym nastrojem zakątek w Karpaczu. Powstanie kaskady związane jest ze spiętrzeniem wód górskiej rzeki Łomnicy na zaporze, której źródło wypływa z wys. 1407 m n.p.m., z Wielkiego i Małego Stawu. Dziki Wodospad to piękne miejsce, co doskonale widać na zdjęciach. Lepiej jednak udać się tam osobiście i przekonać się na własne oczy. 

LINK DO FILMU
Dziki wodospad adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dziki wodospad, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dziki wodospad.
  • Ulica
    Olimpijska
    Dziki wodospad mieści się przy ulicy Olimpijska w Karpaczu
  • 58-540 Karpacz
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dziki wodospad opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij