Dwór w Mniszkowie

Dwór w Mniszkowie to dwukondygnacyjny budynek, wybudowany na planie prostokąta, z przybudówkami, po wschodniej i północnej stronie, z piętrem o charakterystycznej, pięknej konstrukcji szachulcowej, nakryty typowym dla tamtego okresu dachem mansardowym, z osadzonymi w nim dachowymi okienkami, doświetlającymi poddasze.

Do dziś budowla zachowała się w dobrym stanie wizualnym, również we wnętrzach, które zachowały swój historyczny charakter, posiadając stropy belkowe, malowidła ścienne, barokowe dekoracje, drewniane boazerie, polichromie i inne, cenne elementy. Obiekt należy jednak do właściciela prywatnego i nie pełni roli komercyjnej.

Dworek wzniesiono dla rodziny Geier, na skarpie, w dzisiejszej wiosce Mniszków, w gminie Janowice Wielkie, obok Jeleniej Góry, prawdopodobnie w 1728 roku (na co wskazuje data wyryta na portalu). Budowla jeszcze kilkukrotnie zmieniała właścicieli, wśród których znaleźli się Albert von Ledebur i Christa von Renthe-Fink.

Poważniejsze remonty przeprowadzono w roku 1909 i w roku 1934.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Stosunkowo skromna i niewielka rezydencja, jak na standardy w Dolinie Pałaców i Ogrodów. Posiadłość wybudowano na zlecenie familii Geier, najprawdopodobniej w 1728 roku. To konstrukcja szachulcowa, dwukondygnacyjna, z mansardowym dachem. Pałacyk utrzymał pierwotny, barokowy charakter i zdobienia. Aktualnie dwór w Mniszkowie jest własnością całkowicie prywatną.

LINK DO PANORAMY
Dwór w Mniszkowie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dwór w Mniszkowie, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dwór w Mniszkowie.
  • Ulica
    Mniszków 17
    Dwór w Mniszkowie mieści się przy ulicy Mniszków 17 w Karpaczu
  • 58-520 Janowice Wielkie
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dwór w Mniszkowie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij