Dwór w Janowicach Wielkich

Dwór w Janowicach Wielkich, zwany niegdyś zamkiem myśliwskim, zbudowano w XVI wieku przy samym brzegu rzeki Bóbr, z inicjatywy rycerza von Beiera. Lata 1608-1609 r. przyniosły pałacowi solidną rozbudowę, którą zlecił hrabia Daniel von Schaffgotsch (będący także właścicielem zamku Bolczów w Janowicach Wielkich).

Hrabia zmarł zostając ofiarą panującej zarazy 16 października 1633 r. Jego majątek odziedziczyła zatem jego druga żona - Hedwiga Schaffgotsch. Dnia 26 września 1642 r., w czasie wojny trzydziestoletniej, pałac został w dużej części zniszczony. Niedługo potem, bo 5 grudnia 1645 r., wojska szwedzki podpaliły posiadłość dworską. Udało się ją jednak w szybkim czasie odbudować.

Nastał jednak trudny okres dla Hrabiny von Schaffgotsch, w postaci biedy i skutków wojennych oraz śmierci jej syna. W 1668 r. Hedwiga zmarła, a janowicki dwór przejęła po niej jej córka Regina. W kolejnych dekadach, pałac przechodził w coraz to nowe ręce, już spoza rodu Schaffgotschów.

W 1830 r. dwór rozbudowano, nadając mu barokowy wygląd. W 1917 r. budynki gospodarcze strawił pożar. Udało się jej jednak odbudować.

Hrabia Christian Friedrich z rodu Stolbergów był ostatnim zarządcą pałacu i sprawował w nim swą wolę do zakończenia wojny w 1945 r..

W 1952 r. Dwór w Janowicach Wielkich przebudowano na dom pomocy społecznej.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Historia tego zabytku sięga XVI wieku, kiedy to szlachetny (zapewne) rycerz von Beier postanowił wznieść zameczek myśliwski nad brzegami rzeki Bóbr. Z czasem dwór w Janowicach Wielkich stał się typową rezydencją, wielokrotnie przebudowywaną i zmieniającą właścicieli. W 1952 roku znaczną część posiadłości zaadaptowano na dom pomocy społecznej.

LINK DO PANORAMY
Dwór w Janowicach Wielkich adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dwór w Janowicach Wielkich, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dwór w Janowicach Wielkich.
  • Telefon
    Zadzwoń i dowiedz się więcej o Dwór w Janowicach Wielkich - telefon: +48757515212
  • Ulica
    Chłopska 1
    Dwór w Janowicach Wielkich mieści się przy ulicy Chłopska 1 w Karpaczu
  • 58-520 Janowice Wielkie
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dwór w Janowicach Wielkich opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij