Dwór Czarne

W 1559 roku, niejaki Caspar Schoff rozpoczął w dawnej wsi podmiejskiej Jeleniej Góry, budowę dużego, murowanego dworu, z kamieni, piętrowego, z dziedzińcem, murami obronnymi, wieżą bramną i jak przystało na zamek - z fosą.

Po Schaffgotschach, w 1584 roku, Dwór Czarne, o którym mowa. przeszedł we władanie Gregoriusa von Kahlena, a następnie w 1606 r - Friedricha von Nimptschego z Sokołowca, za którego władania, latem 1623 roku, wybuchł pożar. W 1656 r. von Nimptsch ukończył rozbudowę posiadłości. Niestety, podczas prac renowacyjnych, prowadzonych w latach 20. XVIII w. usunięto renesansowe szczyty. W 1679 r. dwór Czarne przeszedł z rąk Ernsta von Nimptschego na rzecz miasta Jelenia Góra.

W 1718 r. kolejny pożar zniszczył część dworu, która została odbudowana. Wówczas dodano również barokowy hełm i równoległy do skrzydła wschodniego budynek. Rok 1885 to kolejny remont zabytkowej budowli, którą zmniejszono o wschodnie skrzydło i ściany szczytowe. Dach zyskał natomiast dwuspadową formę, która funkcjonuje w dworze do dziś. Na przełomie XIX i XX wieku majątek dzierżawili niejacy Weidner i Marz, zaś w latach 1921 - 1945 r. dworskie mury Czarnego zamieszkiwała familia Rahm.

Przez ostatnie lata włodarzem była tu Fundacja Kultury Ekologicznej "Dwór Czarne". Dzięki temu w zabytku odbywały się liczne wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, przedstawienia, wystawy, wernisaże i wiele innych ciekawych inicjatyw. Obecnie kwestia własności Dworu Czarne stanowi przedmiot sądowych sporów, a sam obiekt pozostaje zamknięty na głucho.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Jeden z reprezentantów Jeleniej Góry w Dolinie Pałaców i Ogrodów. Jednocześnie następny zameczek wybudowany w regionie przez Schaffgotschów, konkretnie przez Caspara w 1559 r. Posiadłość wiele razy przechodziła z rąk do rąk. Ostatnio barokowo-renesansowym zabytkiem zarządzała fundacja organizująca szereg wydarzeń kulturalnych, jednak ostatnie Dworu Czarne to afery i sądowe rozprawy.

LINK DO PANORAMY
Dwór Czarne adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dwór Czarne, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dwór Czarne.
  • Ulica
    Strumykowa 2
    Dwór Czarne mieści się przy ulicy Strumykowa 2 w Karpaczu
  • 58-500 Jelenia Góra
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dwór Czarne opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij