Dom Morgensterna

W odległości mniej więcej 10 minutowego spaceru od centrum Karpacza znajduje się dom, który już na pierwszy rzut oka mocno się wyróżnia. To drewniany budynek kryty gontem i przyozdobiony przedstawieniami bocianów. Dom ten zamieszkiwał profesor Carl Ernst Morgernstern, pochodzący ze sławnej monachijskiej rodziny artystów. Konkurujący z nim twórcy złośliwie okrzyknęli go "królem pocztówek". Czy był nim faktycznie?

Morgenstern, zanim otrzymał tytuł profesora, objął Klasę Malarstwa Krajobrazowego we Wrocławskiej Szkole Sztuki. W XIX wieku wraz z podopiecznymi niejednokrotnie odwiedzał Karkonosze, studiując zapierające dech w piersiach pejzaże. Stawały się one przedmiotem licznych prac, które to wykonywał w domowym zaciszu. Już wtedy zyskał miano karkonoskiego mistrza pejzażu. Na lata jego twórczości przypadł niesamowity wręcz rozwój karkonoskiej turystyki. Przyjezdni z chęcią wędrowali po górach, odwiedzając nowo powstałe schroniska.

Najpopularniejszą pamiątką, wiodącą prym nad innymi gadżetami, była karta pocztowa. Turyści kupowali pocztówki nie tylko na pamiątkę, ale i wysyłali je do rodzin i znajomych na całym świecie. Dużym udogodnieniem było utworzenie urzędu pocztowego na szczycie Śnieżki w 1872 roku. Początkowo karty były bardzo proste i zdobiły je reklamowe pieczęcie schronisk oraz gospód. Z czasem do głosu doszła technika. Rozwój techniki druku umożliwił powielanie pejzaży Morgensterna na popularnych pocztówkach. Specjalne akwarele reprodukowano w tysiącach egzemplarzy i nie trzeba dodawać, że była to świetna promocja dla monachijskiego artysty. Niech słowa te potwierdzą fakty – w 1897 roku ze szczytu Śnieżki nadano aż 15 000 przesyłek! W roku 1900 na najwyższym szczycie Karkonoszy kupowano 2000 pocztówek dziennie!

Prócz Morgensterna, malowaniem pejzaży zajmowało się wielu innych artystów, jednak to jego prace uważano za najdoskonalsze, i to z nim nawiązywali współpracę właściciele najpopularniejszych schronisk. To wszystko sprawiło, że został okrzyknięty królem karkonoskiego malarstwa widokówkowego. Morgenstern, na stałe osiadł w Karpaczu, gdzie wybudował swój dom przy obecnej ulicy Skłodowskiej 1. W 1913 roku wraz z żoną założył Fundację Carla i Elizabeth Morgenstern. Od tej pory posiadłość nad Płomnicą stała się mekką dla artystów szukających artystycznej inspiracji w karkonoskiej przyrodzie.

UWAGA - Dom Morgensterna stanowi własność prywatną, całkowicie niedostępną do zwiedzania dla turystów odwiedzających Karpacz.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Miejsce o wspaniałej tradycji i niezaprzeczalnym, artystycznym klimacie. Budynek na początku XX w. postawił jako swój dom prof. Carl Ernst Morgenstern - malarz ze znanego monachijskiego klanu twórców, opiekun Klasy Malarstwa Krajobrazowego Wrocławskiej Szkoły Sztuki. Morgenstern zasłynął swoimi karkonoskimi pejzażami, z których wiele znalazło się na pocztówkach.

LINK DO PANORAMY
Dom Morgensterna adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dom Morgensterna, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dom Morgensterna.
  • Ulica
    Marii Skłodowskiej - Curie 1
    Dom Morgensterna mieści się przy ulicy Marii Skłodowskiej - Curie 1 w Karpaczu
  • 58-540 Karpacz
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dom Morgensterna opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij