Zapora na Łomnicy

Zapora w Karpaczu została wzniesiona na rzece Łomnicy, poniżej ulicy Konstytucji 3-ego Maja. Górski charakter rzeki, której spadek w górnym biegu przekracza 70 promili, przez lata przysparzał wiele problemów mieszkańcom miejscowości. W 1897 roku, po oberwaniu chmury nad Karpaczem, powódź zniszczyła mosty, ulice oraz kilkanaście domów, a także podmyła nasyp kolejowy nowo powstałej linii. Podjęto decyzję o zrealizowaniu przeciwpowodziowego programu, w ramach którego w wielu miejscach uregulowano koryto rzeki Łomnicy. W wyniku podjętych prac, w latach 1910 – 1915 wybudowano retencyjną zaporę. Jej zadaniem, było nie tylko gromadzenie nadmiaru wody, ale także zatrzymywanie skalnego rumoszu, który niesiony z nurtem, stanowił szczególne zagrożenie dla miejscowej zabudowy.

Wzniesiona z kamiennych bloków zapora utworzyła malowniczy zalew oraz sztuczny wodospad, a miejsce to od razu stało się celem spacerów. Wkrótce, w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika wodnego powstał zakład kąpielowy Alexandrinenbad, kawiarnia oraz muszla koncertowa, a cały teren zyskał charakter miejsca spotkań i wypoczynku. W zalewie można było się kąpać lub skorzystać z wypożyczalni kajaków i rowerów wodnych. Zimą urządzano tu lodowisko.

Obecnie zapora stanowi jedną z atrakcji turystycznych Karpacza. Przez jej koronę - mierzącą 105 metrów długości - przebiega czerwony szlak turystyczny, który prowadzi w kierunku wzniesienia Grabowiec. Nad północnym brzegiem zbiornika znajduje się restauracja słynąca z dancingów oraz występów gwiazd polskiej sceny muzycznej. Zapora i jej malownicze otoczenie stały się w Karpaczu fantastycznym miejscem spacerowym i idealnym punktem pamiątkowych sesji zdjęciowych.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Kamienna tama, budowana na początku II dekady XX wieku, by przeciwdziałać niszczycielskim powodziom. W XIX stuleciu Karpacz przynajmniej trzykrotnie poważnie ucierpiał po gwałtownym wezbraniu górskiej rzeki. Zapora na Łomnicy efektywnie spełniła swoje podstawowe zadanie. A przy okazji przyczyniła się do powstania uroczego zalewu i małej kaskady.

LINK DO FILMU LINK DO PANORAMY
Zapora na Łomnicy adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Zapora na Łomnicy, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Zapora na Łomnicy.
  • Ulica
    Główny Szlak Sudecki
    Zapora na Łomnicy mieści się przy ulicy Główny Szlak Sudecki w Karpaczu
  • 58-540 Karpacz
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Zapora na Łomnicy opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij