Szlak Doliną Łomniczki do Domu Śląskiego

Trasa: Karpacz Stacja Kolejowa (535 m n.p.m.) - Wilcza Poręba - schronisko PTTK „Nad Łomniczką” - Równia pod Śnieżką /schronisko Dom Śląski (1400 m n.p.m.).

Szlaki: żółty, czerwony / Czas przejścia: tam - ok. 2,30-2,45 godz.; z powrotem - ok. 1,45-2,00 godz. / Różnica poziomów: 865 metry / Punkty GOT: 14/8 punktów.

Szlakiem żółtym z dworca kolejowego w Karpaczupodchodzimy do góry do ul. Konstytucji 3 Maja. Po prawej stronie dom nr 37 w którym mieszkał i zmarł w 1884 roku ostatni laborant, zielarz Karpacza, August Zöbfel. Na rozwidleniu dróg poniżej kościoła skręcamy w lewo ulicą Obrońców Pokoju, a po przejściu mostu na Łomniczce idziemy w prawo wąską ścieżką wzdłuż rzeki. Pierwsze zabudowania na tym terenie to część starej zabudowy Wilczej Poręby z przełomu XIX/XX.

Z drogi asfaltowej schodzimyw dół przekraczając rzekę Łomniczkę, aby na najbliższej polanie skręcić w lewo obok zabudowania Stacji Ekologicznej Uniwersytetu Wrocławskiego. W tej chwili wchodzimy do strefy chronionej Karkonoskiego Parku Narodowego.

Lasem, wzdłuż rzeki (trzeba uważać, aby nie zboczyć ze szlaku) dochodzimy do dogodnego miejsca na odpoczynek przy Betonowym Moście (ok. 765 m n.p.m.). Idziemy w górę Łomniczki szlakiem żółtym (zimą jest tu ślisko), który coraz mocniej prowadzi w górę. Wkrótce dochodzimy do szlaku czerwonego, na którym znajduje się schronisko PTTK „Nad Łomniczką” 1002 m n.p.m.

(Uwaga – omawiany od tej pory fragment szlaku jest zamknięty w okresie zimowym i wczesnowiosennym). Idziemy w górę szlakiem czerwonym i po chwili po prawej stronie widzimy ślady spływów gruzowych powstałych w 1994 roku, a najdłuższy ok. 400 metrowy dotarł do szlaku. Obecnie, aby zapobiec dalszym spływom w podczas opadów, wykonano liczne poprzeczne drewniane zabezpieczenia. Idąc dalej w górę dochodzimydo mostku na Łomniczce.

Przechodzimy mostkiem ciąg kaskad o długości ok. 300 m nazywanych wodospadami Łomniczki. Idąc dalej ukazuje nam się wielkość Kotła Łomniczki i cały jego majestat. Szlak od tej pory trawersuje Śnieżkę.

Po chwili dochodzimy do Symbolicznego Cmentarzyka Ofiar Gór założonego w 1986 roku. Na skale umieszczono tablice pamiątkowe wspominające ludzi związanych z Karkonoszami, a którzy już odeszli. „Martwym ku pamięci – żywym ku przestrodze”. Powyżej stoi krzyż metalowy przymocowany do skały. „Żyli w górach - w górach pozostali”. Dwukrotnie w ciągu roku, w przeddzień Wszystkich Świętych i w dniu Św. Wawrzyńca, odbywa się tu nabożeństwo za dusze zmarłych.

Do schroniska Dom Śląski docieramy w kilka minut stromym odcinkiem szlaku.

Od schroniska możemy wejść na Śnieżkę czerwonym szlakiem, ale trasa, którą przeszliśmy w wycieczce nr 1 była męcząca. Przejście na Śnieżkę Drogą Jubileuszową (niebieskim szlakiem) to ok. 30 minut , ale aż 208 metrów przewyższenia od Przełęczy pod Śnieżką.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię
Szlak Doliną Łomniczki do Domu Śląskiego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Szlak Doliną Łomniczki do Domu Śląskiego, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Szlak Doliną Łomniczki do Domu Śląskiego.
  • 58-540 Karpacz
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Szlak Doliną Łomniczki do Domu Śląskiego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij