Centrum Informacyjne KPN

Centrum Informacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego w Karpaczu zostało otworzone przy ulicy Leśnej w 2013 roku. Na potrzeby placówki zaadaptowano stary budynek, reprezentujący typową karkonoską architekturę. Parter centrum stanowi ekspozycja przybliżająca odwiedzającym walory Karkonoszy – geologię, geomorfologię, krajobrazy oraz historię poszukiwań drogocennych kamieni i metali.

Na wystawie karkonoskich minerałów, można podziwiać ponad 50 okazów. Ciekawostek na ich temat, można się dowiedzieć z dotykowego monitora zainstalowanego w jednej ze ścian. Znajduje się tu także trójwymiarowy, dotykowy model najwyższego pasma Sudetów. Dziesięć charakterystycznych form terenu zawiera przyciski, których naciśnięcie włącza animację obrazującą proces powstania poszczególnych miejsc. Warto spojrzeć pod nogi, gdyż podłogę zdobi unikatowa mapa geologiczna wschodnich Karkonoszy, wykonana w formie kamiennej mozaiki ze skał, występujących w Karkonoszach i okolicy.

Ciekawie prezentują się tutejsze panoramy 3D interesujących miejsc w Karkonoszach. Jest tu 40 panoram sferycznych oraz 7 giga panoram. Dzięki nim zajrzeć można np. do wnętrza Małego Kotła.

W sali warsztatowej przygotowano zbiór karkonoskich ziół. Na terenie kompleksu, w niewielkim domku zwanym Domkiem Laboranta przygotowano specjalną ekspozycję, poświęconą tutejszym laborantom, a więc zielarzom-aptekarzom. W Karpaczu mieli oni swój cech, w którym z zebranych ziół wytwarzali leki. Do centrum przylega również ogród ziół i krzewów, w którym rośnie ponad 100 gatunków roślin, z których laboranci przyrządzali swoje specyfiki. Przy każdej z roślin, zamontowano tablice informacyjne z ich opisem oraz zastosowaniem. Gatunki podzielono według typu siedliska – osobno prezentowane są rośliny łąkowe czy roślinność naskalna oraz według piętra, w którym występują.

Centrum Informacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego, jest organizatorem imprez oraz spotkań, mających na celu przybliżenie walorów Karkonoszy. Przeprowadza się tu m.in. "Dzień Laboranta" oraz tematyczne spacery.


Centrum czynne jest od wtorku do niedzieli:

  • od maja do końca sierpnia - 9.00-17.00;
  • pozostałe miesiące (oprócz grudnia) - 9.00-16.00;
  • w grudniu - 9.00-15.00.
NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Wstęp wolny

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Nazwa sugeruje standardowy punkt informacji turystycznej. W rzeczywistości jednak, to muzeum z naprawdę interesującymi ekspozycjami, prezentującymi największe walory przyrodnicze i historyczne Karkonoszy. Multimedialne wystawy, w ciekawy sposób pokazują procesy geologiczne, okazy minerałów czy zioła wykorzystywane przez laborantów. Wstęp do CI KPN jest wolny.

Centrum Informacyjne KPN adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Centrum Informacyjne KPN, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Centrum Informacyjne KPN.
Ceny biletów / cennik wejść do Centrum Informacyjne KPN. Redakcja serwisu www.karpacz.net nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • Wstęp wolny zł
    Centrum Informacyjne KPN cena biletu normalnego: Wstęp wolny zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Centrum Informacyjne KPN opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij