Bachus i Lipa Sądowa

W centrum Karpacza, nieopodal kościoła stoi budynek dawnej karczmy sądowej z XVII wieku - obecnej restauracji Bachus. Karczma służyła niegdyś dwóm celom. Z jednej strony stanowiła miejsce spotkań towarzyskich dla mieszkańców, z drugiej natomiast była siedzibą sołtysa, który tu właśnie przewodniczył rozprawom sądowym z udziałem wiejskich ławników.

Naprzeciw budynku "Bachus" rośnie wspaniały okaz starej lipy. Stanowi ona pomnik przyrody, bowiem wiek drzewa wynosi przeszło 250 lat. W obwodzie, lipa mierzy sobie ponad 5 metrów, a jej wysokość przekracza 22 metry. Lipa to drzewo przyjaźni i społeczności lokalnej. U Słowian i ludów Germańskich była czczona jako święte drzewo, często ucieleśniała centrum społeczności. 

Właśnie do tej lipy przylgnęła nazwa "sądowa", gdyż w czasie upałów, pod nią sądzono przestępców naruszających prawo osady Karpacz. Kary były surowe i niezależne od pochodzenia ludzi - szlachetnie urodzonych czy wieśniaków, parobków czy innych obwinionych. Na skwerku obok lipy rosną także inne ciekawe gatunki drzew jak np.: wierzba płacząca, świerk kłujący czy tulipanowiec amerykański. Obecnie, na ławeczkach pod drzewami chętnie odpoczywają mieszkańcy i turyści.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek

Lipa Sądowa Karpacz - warto zajrzeć podczas popołudniowego spaceru...

Ewa

Dodaj opinię

Klimatyczna restauracyjka, mieszcząca się w XVII-wiecznym budynku po dawnej karczmie sądowej. Kiedyś bowiem wymiar sprawiedliwości i przybytek towarzyskich (zakrapianych) spotkań nieźle się uzupełniały. Świadkiem wielu takich procesów i mniej bądź bardziej surowych wyroków była pobliska lipa. Wiek ponad 20-metrowego drzewa przekracza już 250 lat.

Bachusa i Lipę Sądową warto uwiecznić na wideo - może to zrobić KM Studio kamerzysta Wrocław

LINK DO PANORAMY
Bachus i Lipa Sądowa adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Bachus i Lipa Sądowa, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Bachus i Lipa Sądowa.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Bachus i Lipa Sądowa opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij