Arka Noego w Pławnej

Jeśli Najwyższy w swojej nieskończonej mądrości postanowi zesłać na ziemię kolejny Potop - to akurat nowego Noego z wielką arką nie będzie musiał specjalnie poszukiwać. Dariusz Miliński, niezwykle kreatywny artysta z Pławnej Dolnej całkiem niedaleko Świeradowa-Zdroju, zbudował monumentalną, biblijną instalację. A przy okazji muzeum sztuki sakralnej z wieloma cennymi artefaktami i relikwiami.

Arka Noego w Pławnej z iście nabożnym podejściem do tematu odwzorowuje wizerunek ogromnej łodzi, znany z rozmaitych obrazów i ilustracji religijnego przekazu. Wystarczy rzut oka na same wymiary drewnianej konstrukcji - 40 metrów długości, 15 szerokości i 10 wysokości. Dzięki temu arkę, zbudowaną z dwóch kilkusetletnich stodół oraz kilkuset drzew (na fundamencie z tony głazów i mnóstwa kolorowych kamyczków) doskonale widać z bardzo daleka.

Skoro jest arka, muszą być też zwierzęta. Większość pasażerów Noego to efektowne rzeźby w naturalnej skali, ale są też żywe stworzenia: m.in. króliki, osły, lamy czy strusie. Drugim filarem pławneńskiej Arki Noego są szeroko pojmowane dewocjonalia. Od prawdziwych relikwii świętych, przez stare księgi, zapiski czy pieczołowicie gromadzone przedmioty obrzędowe i religijnego kultu, aż po sztukę sakralną: obrazy, rzeźby etc. Jak twierdzi sam autor - arka to podróż po morzu historii i potop pozytywnych wrażeń.

Arka Noego i Relikwie Świętych w Pławnej nie ma stałych godzin otwarcia - najczęściej jest to okres wakacyjny, weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy. Przed wyjazdem najlepiej skontaktować się telefonicznie z gospodarzem i upewnić się co do dostępności wystawy. A będąc już na miejscu, warto odwiedzić również Zamek Śląskich Legend, Gród Rycerski, autorską galerię Dariusza Milińskiego oraz Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych.

Wstęp do Arki Noego jest biletowany.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Podróż po morzu historii i potop pozytywnych wrażeń. Niezwykła instalacja artystyczna i wystawa religijna w jednym. Arka Noego robi wrażenie już z daleka - rzadko widuje się rekonstrukcje o takiej skali. Wewnątrz ogromnej, drewnianej niby-łodzi można podziwiać mnóstwo interesujących i wartościowych eksponatów. Autorem-budowniczym Arki Noego w Pławnej jest miejscowy artysta Dariusz Miliński.

Arka Noego w Pławnej adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Arka Noego w Pławnej, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Arka Noego w Pławnej.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Arka Noego w Pławnej opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij