Apteka Pod Złotą Wagą

Zabytek użyteczności publicznej – jeśli w ogóle można użyć takiego sformułowania, to do karpackiej Apteki Pod Złotą Wagą pasuje jak ulał. Stylowy, przypominający luksusowy pensjonat z czasów „belle époque” obiekt wybudowano w 1913 r. dla Richarda Reicha, miejscowego farmaceuty. Warto zwrócić uwagę na zdobienia okiennic – malunki drzew, wraz z ich łacińskimi nazwami. Piękna architektura to jedno, ale jeszcze ciekawiej jest w środku.

Przez ponad stulecie wnętrza i wyposażenie apteki zmieniły się bardzo nieznacznie. Eleganckie kredensy z drzewa lipowego, kunsztowne gabloty, marmurowe blaty i inne „meble”, z których korzystał Reich w swojej „Prinzess Charlotte Apotheke”, spełniają swoje zadanie również dziś. Używał ich mgr Karol Czerny – pierwszy polski aptekarz, który przemianował zakład na „Pod Białym Orłem" – korzystają z nich również aktualni właściciele. Ciekawostką są lampy gazowe – oczywiście już nie świecą, ale dodają niezwykłego klimatu.

Zachowała się również ogromna kolekcja wiekowych ksiąg, fiolek, pojemniczków, moździerzy, odważników i innych przyrządów niezbędnych do ręcznego przygotowania leków. Część wystawiono w holu i izbie ekspedycyjnej, a przy odrobinie szczęścia – czy raczej dzięki uprzejmości aptekarzy – można czasami zajrzeć na zaplecze, gdzie zgromadzono kolejne eksponaty.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA KARPACZA
Świat Kolejek - POLECAMY!!!
Świat kolejek
Dodaj opinię

Zabytek żywcem wyjęty z końcówki „belle époque”. Stylowy budynek powstał w 1913 r., dla karpackiego farmaceuty Richarda Reicha. Wyposażenie tej pierwszej apteki pozostało w niej do dzisiaj. Marmury, drewno lipowe, specjalne szkła, a nawet oświetlenie gazowe – część z tego pozostaje w użyciu, a reszta tworzy wystawę, budując „Pod Złotą Wagą” oryginalny klimat.

LINK DO PANORAMY
Apteka Pod Złotą Wagą adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Apteka Pod Złotą Wagą, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Apteka Pod Złotą Wagą.
  • Telefon
    Zadzwoń i dowiedz się więcej o Apteka Pod Złotą Wagą - telefon: +48757619312
  • Ulica
    Konstytucji 3 Maja 82
    Apteka Pod Złotą Wagą mieści się przy ulicy Konstytucji 3 Maja 82 w Karpaczu
  • 58-540 Karpacz
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Apteka Pod Złotą Wagą opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij