Szlak przez Pielgrzymy, Słonecznik i krawędź kotłów

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Trasa: Rozdroże Łomnickie (ok. 785 m n.p.m.) - Dolina Pląsawy - Polana - Pielgrzymy - Słonecznik - Krawędź Kotła Wielkiego i Małego Stawu - Spalona Strażnica (ok. 1430 m n.p.m.) - Strzecha Akademicka - Rozdroże Łomnickie.

Szlaki: zielony, żółty, czerwony, niebieski, żółty / Czas przejścia: tam - około 3,30-4,00 godz.; z powrotem - około 3,5-4 godz. / Różnica poziomów: 645 metry / Punkty GOT: 24/24 punktów.

Rozdroże Łomnickie. Dawniej w tym miejscu w XVII-XVIII wieku znajdowała się Abrahamowa Dolina na której wypalano węgiel drzewny. Dzisiaj poza rozdrożem kilku dróg, mamy kilkumetrowej wysokości zaporę przeciwrumszową na Łomnicy z lat 1910-15 zwaną Dzikim Wodospadem. Poniżej szosy w potoku Łomnica znajduje się duży marmit o średnicy 0,8 metra i głębokości ok. 2 metrów. Na prawo w kierunku miasta znajduje się miejsce zaburzenia grawitacji.

Przechodzimy szlakiem zielonym do góry. Po pewnym czasie dostrzegamy fragmenty starego toru saneczkowego. W dolinie Pląsawy, którą mamy po lewej stronie, znajdowała się legendarna budowla zwana Pańskim Domem. Obecnie są prowadzone badania, które mogłyby potwierdzić istnienie najwyżej położonego zamku w Polsce. Po lewej ładny punkt widokowy przy skałce Turek. Po pewnym czasie dochodzimy do Polany (ok.1050-1100 m n.p.m.).

Za miejscem odpoczynku w d. schronisku Futor kierujemy się w prawo zgodnie ze szlakiem żółtym. Wkrótce po prawej stronie, mijamy skałki Kotki. Po wejściu do lasu strome podejście, za chwilę dochodzimy do szlaku zielonego - Ścieżki nad Reglami - my jednak jeszcze chwilkę podążamy w górę i dochodzimy do grupy skalnej Pielgrzymy (ok. 1204 m n.p.m.). Podążając dalej żółtym szlakiem i pokonując dość strome wzniesienia wśród kosodrzewin, docieramy w końcu do formacji skalnej Słonecznik (1423 m n.p.m).

Przechodzimy w lewo szlakiem czerwonym do miejsca dawnego schroniska.

Dalsze przejście prowadzi szlakiem czerwonym nad krawędzią Kotła Wielkiego Stawu. W okresie zimowym przejście jedynie trasą tyczkowaną, nieco oddaloną od niebezpiecznej części kotłów.

Po pewnym czasie oddalamy się od kotłów dochodząc do węzła szlaków przy Spalonej Strażnicy. Skręcamy w lewo w dół szlakiem niebieskim i po dłuższej chwili dochodząc do Polany Złotówki.

Schronisko Strzecha Akademicka d. Hampelbaude (1258 m n.p.m.) znajduje się na Polanie Złotówka, na której już od początków XVII wieku istniały zabudowania, prawdopodobnie pasterskie budy.

Teraz kierujemy się w dół brukowaną drogą, a po ok. 100 metrach opuszczamy ją idąc prosto szlakiem żółtym. Ta stroma droga to dawny tor saneczkowy. Po chwili przed nami panoramy Kotłów Wielkiego i Małego Stawu oraz widok na Polanę. Niebawem, gdy droga ponownie osiąga las, po stronie prawej przy szlaku skałka z płaskorzeźbą saneczkarza. Po chwili most na Białym Potoku, który obok wpada do Łomnicy. Dobrą i łagodną leśną droga dochodzimy do Rozdroża Łomnickiego, obok Dzikiego Wodospadu.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
8.07.2019 08:40

O, tam właśnie się wybieram za tydzień :) Cała trasa od Rozdroża Łomnickiego przez Strzechę Akademicką po Dziki Wodospad inne piękne miejsca po drodze jest bardzo malownicza. Polecam i zapraszam do wspólnej wędrówki.

Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia