Kościółek Świątynia Wang

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Kościółek Wang zbudowano na przełomie XII i XIII w. i pochodzi on z południowej Norwegii z miejscowości Vang, położonej nad jeziorem o tej samej nazwie. Ten cenny zabytek, wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynaw skiego, drewnianego budownictwa sakralnego (nasycona żywicą, wykazująca niezwykłą trwałość sosna norweska) kupił król pru ski Fryderyk Wilhelm IV, za namową  hrabiny von  Reden z  Bukowca. Wpłynęła ona na króla by ten podarował  Wang ówczesnej gminie Bruckenberg (Karpacz Górny). 28 lipca 1844  Wang został  kościołem miejscowej  parafii e wangelickiej.                                             

Idea służenia bliźnim poprzez wspieranie ich pomocą, łączy działalność parafii z ideą życia hrabiny von Reden, która uratowała ten prastary kościół Wang od zniszczenia. Na nowo wzniesiony jako kościół parafialny ludności góralskiej, jest kontynuatorem i spadkobiercą duchowym cennej wartości, takiej jak miłość wyrażona w czynie w służbie bliźniemu. Jednocześnie, stanowi jedną z największych atrakcji Karpacza i Karkonoszy.

Konstrukcja tej drewnianej budowli została wykonana bez użycia metalowych gwoździ, bowiem wszystkie połączenia zrealizowane zostały z wykorzystaniem drewnianych złączy ciesielskich. Wnętrze kościoła zdobią oryginalne elementy i rzeźby, m.in. smoków, lwów, twarzy wikingów, Chrystusa. W XIX wieku bryłę obiektu znacznie rozbudowano. Dobudowano również kamienną wieżę z dzwonem. W latach 1963-1965 przeprowadzono kolejne prace renowacyjne i konserwatorskie. Wówczas to odmalowane zostały elementy drewniane. Wymieniono także dach, z pokrycia łupkowego na gont przycięty w norweskie wzory oraz założono instalację elektryczną i grzewczą.

Świątynia Wang - zabytek skandynawskiej architektury

Wraz z przeniesieniem Świątyni Wang w Karkonosze, powstał nieopodal kościoła cmentarz górski, na którym pochowano wiele ofiar Karkonoszy. Obok jedynej w swoim rodzaju nordyckiej architektury, ludzi zachwyca położenie kościoła i cmentarza z szerokim widokiem na panoramę Karkonoszy. Ze znanych postaci leży tutaj pochowana hrabina von Reden, kompozytor Rudolf Jonas, pastor który szczególnie zasłużył się kościółkowi Erich Gebhardt (od 1892 do 1919 roku wydając liczne pisma o świątyni i zapobiegając w roku 1904, dalszemu zabudowaniu terenu wokół niej). Złożono tu również prochy Henryka Tomaszewskiego, twórcy znanego w Polsce i na świecie Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Kościół Wang jest rok w rok głównym miejscem przyciągającym w Karkonosze turystów z kraju i z całego świata. Co roku zwiedza świątynię ponad 100 tys. osób. Na terenie obiektu można zakupić pamiątki, zrobić zdjęcie z Duchem Gór, uczestniczyć w mszy czy całkiem po prostu napawać się pięknem i niepowtarzalnością tego miejsca.


Świątynia Wang - lokalizacja: jak dojechać, dojść, parkingi, gdzie zaparkować samochód, autokar 

  • Świątynia zlokalizowana jest w Karpaczu Górnym. Zaparkować auto lub autokar można na płatnym parkingu znajdującym się przy głównej ulicy Karkonoskiej, jadąc z dołu Karpacza mijamy podjazd do Wangu, 300m dalej parkingi znajdują się po lewej stronie. Stamtąd do kościoła można dojść skrótem(zapytaj parkingowego).

Bilety za zwiedzanie świątyni Wang: 

  • Dorośli – 12,00 zł
  • Dzieci (od 6 lat) – 7,00zł
  • Uczniowie, studenci do 26 lat – 7,00 zł -przy zakupie biletu należy okazać dokument na podstawie którego można stwierdzić prawo do ulgi.
  • Foto, kamera – 5,00 zł
  • Wstęp tylko na plac kościelny dorośli i dzieci – 2,00 zł
  • Opiekunowie wycieczek szkolnych: 1 na 10 osób – gratis
  • Nie ma innych cen biletów dla grup.

Świątynia Wang - zdjęcia, filmy wideo, panorama z lotu ptaka(drona)

  • Wykonaliśmy zdjęcia Wangu, film wideo, można również obejrzeć multimedialne panoramy Świątyni z lotu ptaka.
Cennik

Bilety za zwiedzanie świątyni Wang: 

  • Dorośli – 12,00 zł
  • Dzieci (od 6 lat) – 7,00 zł
  • Uczniowie, studenci do 26 lat – 7,00 zł
  • Foto, kamera – 5,00 zł
  • Wstęp tylko na plac – 2,00 zł
  • Opiekunowie wycieczek szkolnych: 1 na 10 osób – gratis
  • Nie ma innych cen biletów dla grup.
Mini przewodnik

Norweska świątynia z przełomu XII i XIII wieku, w lipcu 1844r. w całości przeniesiona do Karpacza Górnego za sprawą króla Prus Fryderyka Wilhelma IV. Przepiękny i modelowy przykład średniowiecznej architektury sakralnej ze Skandynawii. Konstrukcja trzyma się bez użycia jednego choćby gwoździa. Na przykościelnym cmentarzu spoczywają ważne i zasłużone osobistości.

Galeria
Świątynia Wang w Karpaczu

Opinie

Edyta
Edyta
1.09.2015 11:05

Ewa
Ewa
31.08.2015 11:50

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (5)
EwaEwa
31.08.2015 11:47

Kościółek Wang w Karpaczu to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić! Piękne, urokliwe, przesycone niezwykłą atmosferą. Historia Świątyni jest niezwykła i z całą pewnością warta wysłuchania. Jednak to nie tylko obowiązkowy punkt w przewodniku, również piękne otoczenie. Warto i już!

EdytaEdyta
1.09.2015 11:13

Ma swój urok zarówno latem jak i zimą. Myślę, że Świątynia Wang w Karpaczu to obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty.

MichałMichał
23.08.2017 11:32

Warto odwiedzić o każdej porze roku.

aga59
5.03.2018 11:24

piękne zdjęcia. Wygląda na to że mój przedmówca mówi prawdę ;)

Anonim
19.08.2019 14:55

Bardzo ciekawe miejsce z ciekawą historią. Faktycznie warto zobaczyć o każdej porze roku. Z racji tego, że mieszkam w okolicy, jestem tam dość często.

Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia