Świątynia Wang

Kościółek Wang zbudowano na przełomie XII i XIII w. i pochodzi on z południowej Norwegii z miejscowości Vang, położonej nad jeziorem o tej samej nazwie. Ten cenny zabytek, wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynawskiego, drewnianego budownictwa sakralnego (nasycona żywicą, wykazująca niezwykłą trwałość sosna norweska) kupił król pruski Fryderyk Wilhelm IV, za namową hrabiny von Reden z Bukowca. Wpłynęła ona na króla by ten podarował Wang ówczesnej gminie Bruckenberg (Karpacz Górny). 28 lipca 1844 Wang został kościołem miejscowej parafii ewangelickiej.

Idea służenia bliźnim poprzez wspieranie ich pomocą, łączy działalność parafii z ideą życia hrabiny von Reden, która uratowała ten prastary kościół Wang od zniszczenia. Na nowo wzniesiony jako kościół parafialny ludności góralskiej, jest kontynuatorem i spadkobiercą duchowym cennej wartości, takiej jak miłość wyrażona w czynie w służbie bliźniemu. Jednocześnie, stanowi jedną z największych atrakcji Karpacza i Karkonoszy.

Konstrukcja tej drewnianej budowli została wykonana bez użycia metalowych gwoździ, bowiem wszystkie połączenia zrealizowane zostały z wykorzystaniem drewnianych złączy ciesielskich. Wnętrze kościoła zdobią oryginalne elementy i rzeźby, m.in. smoków, lwów, twarzy wikingów, Chrystusa. W XIX wieku bryłę obiektu znacznie rozbudowano. Dobudowano również kamienną wieżę z dzwonem. W latach 1963-1965 przeprowadzono kolejne prace renowacyjne i konserwatorskie. Wówczas to odmalowane zostały elementy drewniane. Wymieniono także dach, z pokrycia łupkowego na gont przycięty w norweskie wzory oraz założono instalację elektryczną i grzewczą.

Wraz z przeniesieniem Świątyni Wang w Karkonosze, powstał nieopodal kościoła cmentarz górski, na którym pochowano wiele ofiar Karkonoszy. Obok jedynej w swoim rodzaju nordyckiej architektury, ludzi zachwyca położenie kościoła i cmentarza z szerokim widokiem na panoramę Karkonoszy. Ze znanych postaci leży tutaj pochowana hrabina von Reden, kompozytor Rudolf Jonas, pastor który szczególnie zasłużył się kościółkowi Erich Gebhardt (od 1892 do 1919 roku wydając liczne pisma o świątyni i zapobiegając w roku 1904, dalszemu zabudowaniu terenu wokół niej). Złożono tu również prochy Henryka Tomaszewskiego, twórcy znanego w Polsce i na świecie Wrocławskiego Teatru Pantomimy. 

Kościół Wang jest rok w rok głównym miejscem przyciągającym w Karkonosze turystów z kraju i z całego świata. Co roku zwiedza świątynię ponad 100 tys. osób. Na terenie obiektu można zakupić pamiątki, zrobić zdjęcie z Duchem Gór, uczestniczyć w mszy czy całkiem po prostu napawać się pięknem i niepowtarzalnością tego miejsca.

Kościół Wang w Karpaczu to naprawdę miejsce godne polecenia! Zobaczcie na własne oczy w jaki sposób zbudowany jest bez żadnego gwoździa.

Edyta

Świątynia Wang w Karpaczu - każdy niezależnie od wieku powinien odwiedzić, dzieci, rodziny... wszyscy.

Ewa

Dodaj opinię

Bilety za zwiedzanie świątyni Wang: 

  • Dzieci (od 6 lat) - 5,00zł 
  • Uczniowie, studenci do 26 lat - 5,00zł 
  • Renciści PL, Emeryci PL - 5,00zł 
  • Dorośli - 8,00zł 
  • Foto, kamera - 5,00 zł 
  • Wstęp tylko na plac kościelny dorośli i dzieci -1,00 zł 
  • Opiekunowie wycieczek szkolnych - 1 na 10 osób gratis
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.
Kościółek Wang w Karpaczu to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić! Piękne, urokliwe, przesycone niezwykłą atmosferą. Historia Świątyni jest niezwykła i z całą pewnością warta wysłuchania. Jednak to nie tylko obowiązkowy punkt w przewodniku, również piękne otoczenie. Warto i już! Ewa 31.08.15 odpowiedz Ma swój urok zarówno latem jak i zimą. Myślę, że Świątynia Wang w Karpaczu to obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty. Edyta 01.09.15 odpowiedz
LINK DO FILMU LINK DO PANORAMY
Dane teleadresowe
Bilety
  • Ulgowy 5 zł
  • Normalny 8 zł
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
lastminute - Willa Malinka - ZAPRASZA od 06.09 do13.09. Apart.4-osobowy-2pokoje lastminute - Karkonoski*** SPA - Wielkanoc w Karkonoszach! ZAPRASZAMY!
  • Twój notes jest pusty. Dodaj do niego obiekty, aby móc łatwiej je znaleźć lub porównać.
Dodano do notesu