Pałac w Bukowcu

Pierwsze wzmianki, w dawnych dokumentach, do jakich można dziś dotrzeć, a posiadające informacje o Bukowcu, pochodzą z rok 1305. W 1379 roku, jako pana osiadłego w Bukowcu wymienia się  Heincze von Zedlitz'a. Jego rodzina panowała następnie w Bukowcu aż do połowy XVI wieku. I właśnie w drugiej połowie tegoż stulecia wybudowano tu renesansowy dwór, którego inicjator i fundator nie jest niestety dokładnie znany do dziś. W następnych dwóch stuleciach, posiadłość przechodziła w ręce kolejnych zamożnych arystokratów, by w 1744 roku doczekać się dużej rozbudowy i remontu. Po 1785 roku natomiast, ówczesni właściciele z rodziny von Redenów, przebudowują pałac w stylu klasycystycznym i tworzą wokół budowli, jeden z pierwszych parków krajobrazowych na tym terenie z kilkoma niezwykle malowniczymi stawami. Pałac otaczały również, zachowane do dziś zabudowania folwarczne, belweder przypominający grecką świątynię, Mauzoleum w neogotyckim stylu, Dom Ogrodnika, Wieża, Amfiteatr i wiele grot.

Dziś, Pałac w Bukowcu za swoją siedzibę ma Związek Gmin Karkonoskich. Folwark i park dzierżawi natomiast od Agencji Nieruchomości Rolnych, Fundacja Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. W planach fundacji jest stworzenie na tym terenie nowoczesnego centrum edukacyjno-szkoleniowego.

Ten dwukondygnacyjny pałac, wzniesiony na planie czworoboku, zlokalizowany jest przy drodze z Bukowca do Krogulca. Budowlę pokrywa dach mansardowy. Wejście do pałacu od frontu zdobi portal dostępny po wysokich schodach. W środku, na parterze i pierwszym piętrze, po dziś dzień zachowały się sztukaterie. 

Dodaj opinię

Bukowiec przez wieki należał do włości rodu von Zedlitz. Tę rezydencję postawił prawdopodobnie kolejny właściciel tych ziem (nieznany) pod koniec XVI wieku. Po stu latach przeszła w ręce von Redenów. Ci przebudowali dwór i założyli wspaniały ogród, wraz z tzw. Herbaciarnią. Dziś swoją siedzibę ma tu Fundacja Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

Linki do wpisów na blogach poruszających temat Pałacu w Bukowcu:

LINK DO PANORAMY
Pałac w Bukowcu adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pałac w Bukowcu, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pałac w Bukowcu.
  • Telefon
    Zadzwoń i dowiedz się więcej o Pałac w Bukowcu - telefon: +48757182415
  • Telefon 2 +48 757 428 501
  • Ulica
    Robotnicza 6, Bukowiec
    Pałac w Bukowcu mieści się przy ulicy Robotnicza 6, Bukowiec w Karpaczu
  • 58-533 Mysłakowice
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pałac w Bukowcu opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij