Pałac Brunów

Nie wszystkie zabytkowe obiekty należące do Doliny Pałaców i Ogrodów są dziś opuszczone i zaniedbane. Jednym z przykładów fantastycznego odnowienia wizerunku dawnego pałacu jest Pałac w Brunowie, znajdującym się tuż obok Lwówka Śląskiego. Obecnie mieszczą się tu hotel oraz restauracja, początki budowli były jednak zgoła odmienne.

Pierwsze wzmianki o brunowskim dworze, jakie dziś można znaleźć, pochodzą z wieku XV. Pierwotnie mogła być to budowla obronna, przypominająca swoją formą zachowane do dziś w okolicy wieże mieszkalne. Majątek leżał wówczas w rękach śląskiego rodu Zedlitzów. W latach 1740 - 1750 dokonano w dworze gruntownej przebudowy, tworząc na planie kwadratu niezbyt duży, dwupoziomowy pałac, w stylu barokowym. Właścicielem był wówczas hrabia Bernhard von Schmettau.

Trzydzieści siedem lat później, kiedy właścicielami pałacu zostali Krzysztof Henryk i Ernesta von Schweinitz wybuchł potężny pożar, niszczący cały dwór i jego zabudowę. Na spalonych ruinach rodzina Na zgliszczach Schweinitzów postanowiła jednak wybudować całkiem nową, dwukondygnacyjną posiadłość. W kolejnych dekadach, kiedy pałac przechodził we władanie nowych właścicieli, rezydencję wzbogacono o stajnię z powozownią (nawiązującą swym projektem do średniowiecznych budowli sakralnych), fontannę, park projektu Eduarda Petzolda, skrzydło południowe pałacu, oranżerię oraz wieżę.

Dodaj opinię
Pałac Brunów adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pałac Brunów, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pałac Brunów.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pałac Brunów opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij