Kopalnia Podgórze

Kopalnia Podgórze to jedna z kowarskich sztolni uranu. Radioaktywny metal wydobywano w latach 1951-58. Właścicielami kopalni było początkowo “Przedsiębiorstwo Kowarskie Kopalnie”, by z czasem przejść w ręce Zakładów Przemysłowych R-1.

Kopalnia Podgórze znajduje się w górnej części doliny rzeki Jedlicy i mieści się wzdłuż północnego stoku góry Średniak, poniżej szosy prowadzącej do przełęczy Okraj. Zasoby odkryte w 1950 roku szybko się wyczerpały (wydobyto ok. 200 ton czystego uranu), a jedyna w Kowarach kopalnia wybudowana w całości po II wojnie światowej, zaczęła spełniać inne, turystyczne funkcje.

W latach 1974-89 działało tu Inhalatorium Radonowe - gaz występujący w kopalnianych szybach, dozowany w odpowiednich dawkach, ma medycznie pozytywne działanie. Leczono tu m.in. choroby układu krążenia, układu oddechowego czy… problemy z męskością.

Dziś można oglądać leżaki które służyły kuracjuszom. Poza nimi podziwia się m.in. odzież ochronną, sprzęt górniczy czy replikę bomby atomowej w skali 1:1. Aktualnie trasa zwiedzania w sztolni 19a liczy około 1600 metrów, a wędrówce podziemnymi korytarzami towarzyszą interesujące opowieści przewodników o historii tego miejsca i specyfice pracy górników.

Jeden z szybów zalano wodą, co pozwoliło na stworzenie najgłębszego podziemnego nurkowiska w Polsce. Można tu sięgnąć 242 metrów, a jak dotąd (IX 2015r.) najdalej dotarł tu w kwietniu 2015r. Michał Rachwalski - na 157 metr, co pozwoliło na pobicie rekordu kraju w nurkowaniu jaskiniowym.

Dodaj opinię
Kopalnia Podgórze adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kopalnia Podgórze, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kopalnia Podgórze.
Ceny biletów / cennik wejść do Kopalnia Podgórze. Redakcja serwisu www.karpacz.net nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 13 zł
    Kopalnia Podgórze cena biletu ulgowego: 13 zł
  • 16 zł
    Kopalnia Podgórze cena biletu normalnego: 16 zł
  • 50-58 zł
    Kopalnia Podgórze cena biletu rodzinnego: 50-58 zł
  • Grupowy 10
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kopalnia Podgórze opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij