Kopalnia Liczyrzepa

Stara XIX-wieczna kopalnia fluorytu na północnym stoku Sulicy, gdzie później zaczęto wydobywać uran - jako pierwsi (celowo) robili to Niemcy w latach ‘20 XX wieku. W 1948r. otworzono jedną z pierwszych w Polsce sztolń poszukiwawczych, które na potrzeby ZSRR wydobywały rudę niezbędną do produkcji bomby atomowej.

W sumie z 470 ton urobku w Kopalni Liczyrzepa udało się wykopać około 1,4t czystego uranu. Wysiłki Przedsiębiorstwa Kowarskie Kopalnie i Zakładów Przemysłowych R-1 w tym konkretnym punkcie wstrzymano w 1954r., a korytarze na wiele lat popadły w zapomnienie.

Warto wspomnieć, że kowarskie złoża rud żelaza - być może również na terenie Kopalni Liczyrzepa - eksplorowali już w XII wieku poszukiwacze (pod)ziemnych skarbów, Walonowie. O tej części dziejów Karkonoszy również usłyszą turyści odwiedzający placówkę. Tym samym mogą poznać niemal całą historię kowarskiego górnictwa i specyfikę tej pracy polegającą na wydobywaniu cennych kruszców, kamieni półszlachetnych, rud żelaza, srebra i ołowiu.

Trasa zwiedzania obiektu mierzy ok. 1,2km. Pokonanie jej w towarzystwie wyjaśnień i historii opowiadanych przez przewodników trwa ok. godziny.

Kopalnia Liczyrzepa organizuje również gry terenowe, imprezy okolicznościowe oraz zajęcia edukacyjne związane z górnictwem dla grup zorganizowanych.

Dodaj opinię
Kopalnia Liczyrzepa adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kopalnia Liczyrzepa, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kopalnia Liczyrzepa.
Ceny biletów / cennik wejść do Kopalnia Liczyrzepa. Redakcja serwisu www.karpacz.net nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 19 zł
    Kopalnia Liczyrzepa cena biletu ulgowego: 19 zł
  • 25 zł
    Kopalnia Liczyrzepa cena biletu normalnego: 25 zł
  • Grupowy 16-20
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kopalnia Liczyrzepa opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij