Dwór Czarne

W 1559 roku, niejaki Caspar Schoff rozpoczął w dawnej wsi podmiejskiej Jeleniej Góry, budowę dużego, murowanego dworu, z kamieni, piętrowego, z dziedzińcem, murami obronnymi, wieżą bramną i jak przystało na zamek - z fosą.

Po Schaffgotschach, w 1584 roku, Dwór Czarne, o którym mowa. przeszedł we władanie Gregoriusa von Kahlena, a następnie w 1606 r -  Friedricha von Nimptschego z Sokołowca, za którego władania, latem 1623 roku, wybuchł pożar. W 1656 r. von Nimptsch ukończył rozbudowę posiadłości. Niestety, podczas prac renowacyjnych, prowadzonych w latach 20. XVIII w. usunięto renesansowe szczyty. W 1679 r. dwór Czarne przeszedł z rąk Ernsta von Nimptschego na rzecz miasta Jelenia Góra.

W 1718 r. kolejny pożar zniszczył część dworu, która została odbudowana. Wówczas dodano również barokowy hełm i równoległy do skrzydła wschodniego budynek. Rok 1885 to kolejny remont zabytkowej budowli, którą zmniejszono o wschodnie skrzydło i ściany szczytowe. Dach zyskał natomiast dwuspadową formę, która funkcjonuje w dworze do dziś. Na przełomie XIX i XX wieku majątek dzierżawili niejacy Weidner i Marz, zaś w latach 1921 - 1945 r. dworskie mury Czarnego zamieszkiwała familia Rahm.

Dziś włodarzem jest tu Fundacja Kultury Ekologicznej "Dwór Czarne". Dzięki temu, w obiekcie odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, przedstawienia, wystawy, wernisaże i wiele innych ciekawych inicjatyw.

Dodaj opinię
LINK DO PANORAMY
Dwór Czarne adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dwór Czarne, zobacz gdzie w Karpaczu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dwór Czarne.
  • Ulica
    Strumykowa 2
    Dwór Czarne mieści się przy ulicy Strumykowa 2 w Karpaczu
  • 58-500 Jelenia Góra
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dwór Czarne opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij