Dwór Czarne

  • Adres Strumykowa 2
    58-500 Jelenia Góra
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

W 1559 roku, niejaki Caspar Schoff rozpoczął w dawnej wsi podmiejskiej Jeleniej Góry, budowę dużego, murowanego dworu, z kamieni, piętrowego, z dziedzińcem, murami obronnymi, wieżą bramną i jak przystało na zamek - z fosą.

Po Schaffgotschach, w 1584 roku, Dwór Czarne, o którym mowa. przeszedł we władanie Gregoriusa von Kahlena, a następnie w 1606 r - Friedricha von Nimptschego z Sokołowca, za którego władania, latem 1623 roku, wybuchł pożar. W 1656 r. von Nimptsch ukończył rozbudowę posiadłości. Niestety, podczas prac renowacyjnych, prowadzonych w latach 20. XVIII w. usunięto renesansowe szczyty. W 1679 r. dwór Czarne przeszedł z rąk Ernsta von Nimptschego na rzecz miasta Jelenia Góra.

W 1718 r. kolejny pożar zniszczył część dworu, która została odbudowana. Wówczas dodano również barokowy hełm i równoległy do skrzydła wschodniego budynek. Rok 1885 to kolejny remont zabytkowej budowli, którą zmniejszono o wschodnie skrzydło i ściany szczytowe. Dach zyskał natomiast dwuspadową formę, która funkcjonuje w dworze do dziś. Na przełomie XIX i XX wieku majątek dzierżawili niejacy Weidner i Marz, zaś w latach 1921 - 1945 r. dworskie mury Czarnego zamieszkiwała familia Rahm.

Przez ostatnie lata włodarzem była tu Fundacja Kultury Ekologicznej "Dwór Czarne". Dzięki temu w zabytku odbywały się liczne wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, przedstawienia, wystawy, wernisaże i wiele innych ciekawych inicjatyw. Obecnie kwestia własności Dworu Czarne stanowi przedmiot sądowych sporów, a sam obiekt pozostaje zamknięty na głucho.

Mini przewodnik

Jeden z reprezentantów Jeleniej Góry w Dolinie Pałaców i Ogrodów. Jednocześnie następny zameczek wybudowany w regionie przez Schaffgotschów, konkretnie przez Caspara w 1559 r. Posiadłość wiele razy przechodziła z rąk do rąk. Ostatnio barokowo-renesansowym zabytkiem zarządzała fundacja organizująca szereg wydarzeń kulturalnych, jednak ostatnie Dworu Czarne to afery i sądowe rozprawy.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
29.05.2019 12:27

Ogromna szkoda, że Dwór Czarne został zamknięty. Byłam tam na niejednym wydarzeniu kulturalnym. Mam nadzieję , że uda mi się tam kiedyś jeszcze wrócić.

Dodaj komentarz
Lokalizacja
Multimedia