O bazie noclegowej:
lastminute - Malinka - ZAPRASZA pokoje z aneksami kuchennymi tel797623886 lastminute - Karkonoski*** SPA - Zapraszamy na wiosnę 2014 !!! - lastminute 

Bachus i Lipa Sądowa w Karpaczu


Karpacz

W centrum Karpacza, nieopodal kościoła stoi budynek dawnej karczmy sądowej. Karczma służyła dwóm celom, z jednej strony stanowiła miejsce spotkań towarzyskich dla mieszkańcw, z drugiej natomiast była siedzibą sołtysa, który tu właśnie przewodniczył rozprawom sądowym z udziałem wiejskich ławników. Naprzeciw budynku "Bachus" rośnie wspaniały okaz starej lipy. Stanowi ona pomnik przyrody, bowiem wiek drzewa wynosi przeszło 250 lat, obwód ponad 5 metrw a wysokość przekracza 22 metry. Lipa to drzewo przyjaźni i społeczności lokalnej.

U Słowian i ludów Germańskich była czczona jako święte drzewo, często ucieleśniała centrum społeczności. Właśnie do tej lipy przylgnęła nazwa "sądowa", gdyż w czasie upałów pod nią sądzono przestępców naruszających prawo osady. Kary były surowe i niezależne od pochodzenia ludzi szlachetnie urodzonych czy wieśniaków, parobków i innych obwinionych. Na skwerku obok lipy rosną inne ciekawe gatunki drzew jak np.: wierzba płacząca, świerk kłujący czy tulipanowiec amerykański. Na ławeczkach pod drzewami chętnie odpoczywają mieszkańcy i turyści.

Komentarze z poprzedniego systemu:
Tomasz - : Doznałem SZOKU w karczmie Bachus, czekałem 30 min a kelnerka nawet nie podała menu, gdy ja poprosiłem przyjęcie zamówienia, OPRYSKLIWIE stwierdziła, "jak sie nie podoba mozna zmienić restaurację" DZIĘKUJĘ za takie goszczenie NIE POLECAM TEGO MIEJSCA
dodano 14 listopada 2011 o godz.:22:14
10319
Kinga - Warto warto!!!: Napeno w jakimś rodzaju wrto zobaczyć inny klimat tego miasta no i oczywiście atrakcje jakie tutaj są!!!
dodano 20 lutego 2008 o godz.:00:00
1021
Isaura - Bachus: Gdybym miała takie zdjęcie, to bym wstawiła. Ja nawet nie widziałam jeszcze tutaj Bachusa i nie wiem, czy przyjade do Karpacza. Warto ?
dodano 13 lutego 2008 o godz.:00:00
949
Ania - Lipa sądowa: Jak masz ochote to wstaw zdjątko i będzie, a nie marudzisz!!!!!
dodano 10 lutego 2008 o godz.:00:00
918
Alpaga - Bachus: Lipa, bo nawet zdjęcia nie ma ! Coś chyba przy pisaniu óóóóóóóóó się obraziło i zamiast pić wińsko w Bachusie poleciało do Trójkąta Bermudzkiego.
dodano 05 lutego 2008 o godz.:00:00
842
Woda kolońska - Bachus: To ja nie wiedziałem, że Heniek też jest turystą, albo mieszkańcem Karpacza. Codziennie rano stoi w bramie, a potem siedzi na ławce. Po pewnym czasie zawsze leży na lub pod ławką. To teraz wiem, że to GOŚĆ. Szacuneczek dla Karpacza.
dodano 05 lutego 2008 o godz.:00:00
849
Isaura - bachusi: Co tu komentować. Jak lipa, to linde. Ale jakieś foto to by się przydało. Np. Bachusa w negliżu. W Karpaczu są chyba tacy. Gdzie ci mężczyźni .......
dodano 05 lutego 2008 o godz.:00:00
854

    Park miniatur

    Nadmorski Park Miniatur oraz Kolejek zapraszają!

    Podczas pobytu nad morzem trzeba to zobaczyć! Latarnie morskie w miniaturze, repliki pociągów mknące po miniaturowych szynach - odwiedź nas koniecznie!

    Rezerwując nocleg przez portale Netfactory rabaty na bilety do parku!

    Park kolejek www.park-miniatur.pl